Sur’daki çocuklar yasağa ve çatışmalara aldırış etmiyor

Diyarbakır’ın Sur ilçesinde devam eden sokağa çıkma yasağı ve sokak aralarında yaşanan şiddetli çatışmalara aldırış etmeyen çocuklar, surların dibinde top oynayarak mahallelerinde çatışan taraflara anlamlı bir mesaj verdi.

Sur ilçesinde Şeyh Sait Meydanını da içine alacak şekilde genişletilen ve 6 mahallede uygulanan sokağa çıkma yasağı devam ederken yasağın 4'üncü gününde de, ilçede baskın ve çatışmalar şiddetini artırıyor.

İlçede bu gün de bir polisin hayatını kaybettiği çatışmalara ve zırhlı polis araçlarının tafiğine aldırış etmeyen çocuklar, surların dibinde top oynayarak mahallerini silahlarla kuşatan taraflara anlamlı bir mesaj verdi.

Geçtiğimiz Cumartesi günü Diyarbakır Baro Başkanı Tahir Elçi ve 2 polisin hayatını kaybettiği merkez Sur İlçesinde Kaymakamlık tarafından 2 Aralık Çarşamba günü Cevatpaşa, Fatihpaşa, Dabanoğlu, Hasırlı, Cemal Yılmaz ve Savaş Mahalleleri ile Gazi Caddesi'nde saat 05.00'den itibaren sokağa çıkma yasağı ilan edilmiş, 3 Aralık Perşembe günü saat 16.30'dan itibaren Dağkapı Şeyh Sait Meydanı da yasak kapsamına alınmıştı.

Çocuklar: "Barış olsun, savaşlar olmasın"

Her şeye rağmen umudunu kaybetmeyen çocuklar ne sıkılan kurşunlara ne atılan bombalara ne de uygulanan yasağa aldırış etmiyor.

Tarihi Diyarbakır Surlarının dibinde cereyan eden çatışmalara aldırış etmeden top oynamaya devam eden çocuklardan Abdullah Turan, "Barış olsun, savaşlar olmasın. Halkımız katledilmesin. Biz burada oyun oynayamıyoruz. Okula gidemiyoruz. Ne araba var, ne dolmuş. Hapsolduk buraya. Hastanelere dahi gidemiyoruz. Biz huzur istiyoruz." dedi.

Savaşın kimseye fayda vermeyeceğini söyleyen Azat Ezgi adlı çocuk ise, "Savaş, çatışma, bomba ve silah sesleri hiç bitmiyor. Çocuklar burada rahat top oynayamıyor. Biz bu savaşın durmasını istiyoruz. Bu savaşın kazananı yoktur. Kaybedeni ise çocuklardır." diye konuştu.

Savaşın durması için çağrıda bulunan bir çocuk ise göz yaşlarını tutamadı.

‘Kurşunların hedefinde kim var halktan başka?'

Çatışmaların yoğun olduğu Sur'da çekçek arabasıyla geçimini sağlamaya çalışan, çekindiği için ismini vermek istemeyen bir vatandaş, "Çocuklarım açlıktan ölecek. Ne yardım eden var, ne de bizi düşünen. Ne olacak bu halimiz? Kim ne için savaşıyor? Savaşan ne için savaştığını bilmiyor. Kurşunların hedefinde kim var halktan başka? Bombalar kimin başına düşüyor?" ifadelerini kullandı.

Çatışma ve silah seslerinin gittikçe arttığı ilçede yaşayan halk, Sur dışındaki yakınlarına sığınırken, yakını olmayanlar ise Sur dışına çıkarak erzak almak zorunda kaldı.

öte yandan Suriçine giriş ve çıkışlarda polis sıkı güvenlik önlemleri alırken, gün içerisinde operasyonu havadan takip eden polis helikopterine PKK'lilerce roketatarlı saldırı düzenlendiği ileri sürüldü. (M. Sıddık Bilge/Mustafa Kaynak – İLKHA)

.

İlgili Haberler

Editörün Seçtikleri

Mobil Uygulamamızı İndirin

Öne Çıkan Haberler