“Suriye rejiminin kimyasal silah kullanmaya devam ettiği saptanmıştır”

Dışişleri Başkanlığı, BM Ortak Soruşturma Mekanizması’nın araştırmaları sonucunda Eset rejiminin kimyasal silah kullanmaya devam ettiğinin kesin olarak saptandığını bildirdi.

Dışişleri Başkanlığı, Kimyasal Silahların Yasaklanması örgütü- BM Ortak Soruşturma Mekanizması Raporu Hakkında yaptığı yazılı açıklamada Eset rejiminin kimyasal silah kullanmaya devam ettiğinin kesin olarak saptandığını belirtti.

Suriye'de kimyasal silah kullanan tarafların tespiti amacıyla BM Güvenlik Konseyi'nin 2235 sayılı kararıyla oluşturulan Kimyasal Silahların Yasaklanması örgütü (KSYö)-Birleşmiş Milletler (BM) Ortak Soruşturma Mekanizması'nın (Joint Investigative Mechanism-JIM), incelediği vakaların hatırlatıldığı açıklamada, bu vakaların bir kısmında Suriye rejiminin kesin sorumluluğunun tespit edilmiş bulunduğu ifade edildi.

Açıklamada "Böylelikle, Suriye rejiminin, 2013 yılında Şam Guta'da Suriye halkına yönelik olarak gerçekleştirdiği sarin gazı saldırısı sonrasındaki süreçte üstlendiği yükümlülükleri yerine getirmediği ve kimyasal silah kullanmaya devam ettiği kesin olarak saptanmıştır." denildi.

Bu durumun, Türkiye'nin uyarılarında haklı çıktığını da açık bir biçimde gösterdiğine değinilen açıklamada şu ifadeler kullanıldı: "Kimyasal silah kullanımı hem insanlığa karşı suç, hem de savaş suçudur. Türkiye, uluslararası toplumun sorumlu bir üyesi olarak BM'nin ve Kimyasal Silahlar Sözleşmesi'nin uygulanmasını denetlemekle görevli KSYö'nün, Suriye rejiminin kimyasal silah programına ilişkin bildirimlerindeki eksiklik ve tutarsızlıkları takip ve raporlamaya devam etmesini; ayrıca, bugüne kadar kimyasal silah saldırılarını fütursuzca gerçekleştirmeyi sürdürdüğünü dikkate alarak, Sözleşme'ye taraf olan rejimin bu suçunun gerektirdiği müeyyidelerle hesap vermesine yönelik adımları atmasını beklemektedir."

Açıklamanın sonunda, "öte yandan, gerçekleştirdiği vahşi terör eylemlerine kimyasal silah kullanımını da eklediği JIM raporuyla tespit olunan DEAŞ'la mücadele çabamız da aynı kararlılıkla sürecektir." diye belirtildi. (İLKHA)

İlgili Haberler

Editörün Seçtikleri

Mobil Uygulamamızı İndirin

Öne Çıkan Haberler