“Suriye ve Türkiye halkının birlikteliği batı ülkelerinin maskelerini düşürdü”

Gaziantep’teki ABD destekli 15 darbe girişimini protesto gösterilerinde konuşan Geçici Suriye Hükümeti Başbakanı Cevad Ebu Hatab, Suriye ve Türkiye halkının birlikteliğinin Batı ülkelerinin maskelerini düşürdüğünü söyledi.

ABD desteğiyle bir grup askerin 15 Temmuz'da darbe girişiminde bulunmasına halkın tepkisi devam ediyor. Gaziantep'te düzenlenen darbe karşıtı gösterilerde konuşan Geçici Suriye Hükümeti Başbakanı Cevad Ebu Hatab, Suriye ve Türkiye halkının birlikteliğinin Batı ülkelerinin maskelerini düşürdüğünü vurguladı.

HÜDA PAR, AK Parti, Saadet Partisi, BBP ve Peygamber Sevdalıları Platformu ile çok sayıda STK'nın da destek verdiği gösterilere halkın yoğun katılımı da sürüyor.

Darbe karşıtı gösterilere destek vermek için gösterilerin yapıldığı meydana gelen Suriyeliler adına bir konuşma yapan Geçici Suriye Hükümeti Başbakanı Cevad Ebu Hatab, darbe girişiminin ilk saatinden itibaren Türkiye'nin yanında olduklarını ve olmaya devam edeceklerini söyledi.

Türkiye halkının bu onurlu duruşunun herkes tarafından görüldüğünü söyleyen Hatab, Suriye halkının darbe girişiminin ilk anından beri darbecilere karşı tavır aldığını belirterek, "Bu teröristlerle ve darbecilerle konuşanları, onlarla bir araya gelenleri, kan dökenleri ve onları destekleyenleri istemiyoruz. Suriye'deki terörist başı, katil Esad Suriye'de hiçbir şey bırakmadı. Her evde kan akıttı. Her evden birilerini şehit etti. Demokrasiyi savunan, medeni olduğunu iddia eden Batı ülkelerinin halkı hala o katille iş birliği yapıyor. Onun yalanlarına, savaşına ortak oluyorlar." dedi.

Bu birliktelik Batı ülkelerinin maskelerini düşürmüştür

Hatab, "Bu duruşunuzla bütün dünyaya örnek oldunuz. Suriye milleti size kurban olsun. Türkiye halkı sürekli Suriyeli kardeşiyle beraber oldu. Bu birliktelik Batı ülkelerinin maskelerini düşürmüştür. Suriye ve Türkiye milleti bu bölgede her zaman bir olacaktır. Ey Aziz Türkiye milleti ve kahraman Gaziantep! Bu duruşunuzdan vazgeçmeyin. Bu darbecileri cezalandırmaktan da vazgeçmeyin. Biz her zaman sizinleyiz. Umarım bizde de böyle bir hükümet kurulur ve biz de özgürlüğe kavuşuruz. Her yönden size canımız ve malımızı vermeye hazırız çünkü bizim adil direnişimizin, devrimin simgesi budur. Türkiye milletinden ve seçilmiş iktidardan Allah razı olsun."

Daha sonra Suriyeli sanatçı Ahmet Şükrü Arapça ilahiler seslendirdi. Şükrü'nün Arapça seslendirdiği ilahiler, Gaziantepliler tarafından büyük bir ilgi gördü. (İbrahim Koçyiğit- İLKHA)

İlgili Haberler

Editörün Seçtikleri

Mobil Uygulamamızı İndirin

Öne Çıkan Haberler