Tacikistan’da gözaltına  alınan Avukatlarla ilgili açıklama

Tacikistan'da tutuklu bulunan hukukçu ve gazetecilere yönelik hak ihlallerini incelemek üzere Duşanbe'ye giden İHH mütevelli heyeti üyesi Gülden Sönmez ve beraberindeki 2 kişinin herhangi bir gerekçe gösterilmeden gözaltına alınası ile ilgili Avukatları tarafından açıklama yapıldı.

Tacikistan'da tutuklu bulunan hukukçu ve gazetecilere yönelik hak ihlallerini incelemek üzere Duşanbe'ye giden İHH mütevelli heyeti üyesi Gülden Sönmez ve beraberindeki Emine Yıldırım ile tercümanlarının herhangi bir gerekçe gösterilmeden gözaltına alınası ile ilgili, Avukatları Cavit Tatlı ve Cahit Gökdemir tarafından açıklama yapıldı.

Açıklamada, son yıllarda Müslümanlar üzerindeki baskılarını artıran Tacikistan yönetiminin, İslami Kalkınma Partisi üyelerini tutuklaması, SİPAR Avukatlar Birliği üyesi Avukatların da önce kaybolması, daha sonra tutuklandıklarının açıklanması üzerine, Rus ve Türkiyeli Avukatların, meslektaşlarıyla dayanışmak ve kamuoyunu bu uygulamalardan haberdar etmek maksadıyla Başkent Duşanbe'ye gitme kararı aldıkları belirtildi.

20 Ocak Çarşamba günü bir grup Avukatın Duşanbe'ye gitmek üzere Atatürk Havaalanına gittiğinin belirtildiği açıklamada, "6 kişilik heyetten 3 Avukatın Tacikistan'a girişlerinin kabul edilmemesi üzerine, Avukat Gülden Sönmez, Avukat Emine Yıldırım ve tercümanları Zaur Beg Duşanbe'ye gitmişlerdir. Heyetimizin gidiş amacı Duşanbe Büyükelçiliğimize de yazılı olarak bildirilmiştir. Gidiş amacına uygun olarak heyet, bazı tutuklu ve hükümlü avukatlarıyla görüşmüştür. Görüştükleri avukatlar da Tacikistan polisi tarafından Perşembe günü gözaltına alınmıştır. Heyetimizin cezaevindeki tutuklularla görüşme istekleri ise kabul edilmemiştir." denildi.

Rusya'dan gelen avukatların ise, dün Moskova'ya gitmek üzere uçağa binerken gözaltına alındıklarının belirtildiği açıklamada, "2 Avukat ve 1 tercüman arkadaşımız da dün Türkiye saati ile 17.30 sularında otele gelen Tacikistan polisleri tarafından otelden götürülmüşlerdir. O saatten itibaren heyetten haber alınamamaktadır." İfadelerine yer verildi.

Açıklamanın sonunda gözaltına alınan heyetle ilgili olarak hem Türkiye , hem Tacikistan makamlarının haberdar edildiği belirtilerek, "Arkadaşlarımızın derhal salıverilmeleri için, hem Türkiye , hem Tacikistan hem de üçüncü ülke makamlarını, derhal görevlerini çağırıyoruz." çağrısında bulunuldu. (İLKHA)

İlgili Haberler

Editörün Seçtikleri

Mobil Uygulamamızı İndirin

Öne Çıkan Haberler