Tamirci esnafı Şahinbey Belediyesi önünde eylem yaptı

Gaziantep Şahinbey Belediyesi Sanayi sitesinde kendileri için yapılan sitede, ihaleye girdikleri halde dükkan alamadıklarını ve dükkan fiyatlarının pahalı olduğunu ileri süren tamirci esnafı, Şahinbey Belediyesi önünde eylem yaptı. Eylem sırasında bir polise, biber gazı sıkması konusunda yönlendirmede bulunan diğer polis memuru hakkında soruşturma açıldığı bildirildi.

Gaziantep'in merkez Şahinbey ilçesi Etiler Mahallesinde (Eski Garajlar) bulunan oto tamirciler sitesinin şehrin dışında yeni yapılan Şahinbey Belediyesi Sanayi sitesine taşınması kararıyla, belediyeden ihaleye girdikleri halde dükkân alamadıklarını ve dükkan fiyatlarının yüksek olduğunu ileri süren tamirci esnafı, Şahinbey Belediyesi önünde toplanarak eylem yaptı.

Belediye önünde toplanan tamirci esnaflar, Şahinbey Belediye Başkanı Mehmet Tahmazoğlu ile görüşmek isteyerek sık sık ‘Biz dükkanlarımızı istiyoruz' şeklinde sloganlar attı.

Gaziantep'te yeni yapılan Şahinbey Sanayi Sitesi'nde ihaleye girmelerine rağmen dükkân alamadıklarını belirten sanayi esnafı, daha önce metrekaresini 750 liradan satın aldıklarını şimdi ise belediyenin, dükkânların metrekaresini 2 bin TL'ye sattığını ifade ettiler.

Yeni yapılan Şahinbey Sanayi Sitesindeki dükkanların kendilerine daha önce 5 yıl ödemesiz, 10 yılda ödeme şartıyla verildiği halde, şimdi ise dükkânların ücretinin 2 yılda tamamının istenmesine tepki gösteren sanayi esnafı, ayrıca kendilerinden tefe-tüfe parası istendiğini iddia ettiler.

Belediye önünde toplanan esnaflar, Şahinbey Belediyesi Başkanı Mehmet Tahmazoğlu, kendileriyle görüşene kadar ve haklarını alıncaya kadar eylemlerini sürdüreceklerini belirttiler.

Polis ekipleri belediye etrafında güvenlik önlemleri alarak belediyeye yürümek isteyen, işçilere izin vermedi.

Biber gazı sıkmayı dayatan polise soruşturma

Bu arada esnafın eylemi sırasında bir polise, biber gazı sıkması konusunda yönlendirmede bulunan diğer polis memuru hakkında olumsuz davranışlarından dolayı soruşturma açıldığı bildirildi..

Gaziantep Valisi Erdal Ata, yaptığı yazılı açıklamada, Gaziantep'te ihaleye girdikleri halde Şahinbey Belediyesi'nden dükkân alamadıklarını ileri süren esnafın eylemi sırasında gazcı olarak görev yapan polis memurunun görev yaptığı sırada, diğer bir polis memurunun gaz sıkması hususunda yönlendirme yaptığı esnadaki olumsuz davranışlarından dolayı, gerekli idari inceleme ve soruşturma başlatıldığını belirtti.

Gaziantep Valisi Erdal Ata, tarafından yapılan yazılı açıklamada, "İlimiz Şahinbey ilçesi İnönü Caddesi üzerinde Eski Garajlar olarak tabir edilen bölgede bulunan sanayi esnafına, Kentsel Dönüşüm kapsamında Şahinbey ilçesi Karataş bölgesinde yeni işyerlerinin yapılması konusuyla ilgili olarak 11 Şubat 2015 günü saat 14.00 sıralarında yaklaşık 100 kişilik sanayi esnafı ve çalışanlarının Şahinbey Belediye Binasına doğru yürüyüşe geçtikleri ihbarı üzerine, Şahinbey Belediye binasında ve güzergahta gerekli emniyet tedbirleri alınmış olup, kalabalık grup ile yapılan mülakat sonucunda dağılımları sağlanmıştır." denildi.

Vali Ata, açıklamanın devamında "Bahse konu grubun bu gün saat 09.00 sıralarında tekrar belediye önünde toplanacakları duyumu üzerine belirtilen yerde gerekli emniyet tedbirleri alınmış, yaklaşık 70 kişilik bir grup saat 09.30 sıralarında Şahinbey Belediyesi önünde toplanmış, daha sonra buradan dağılarak, ara sokaklardan tekrar birleşmek suretiyle Valilik Binasına doğru yürüyüşe geçmiş, Atatürk Bulvarı'na geldiklerinde kaldırımda yürümek yerine, yol üzerinde yürüyerek tamamen yolu trafiğe kapatmışlardır."ifadelerini kullandı.

Ulaşımın aksaması üzerine ivedi olarak grubun bulunduğu yerde önlem alındığını belirten Vali Ata, Görevlilerimizce defaten yolu açmaları ve kaldırımda yürümeleri konusunda ikaz edilmelerine rağmen grup uyarılara uymayarak, yolu tamamen trafiğe kapatmış, grup görevlilerimizce engellenmeye çalışıldığı esnada, görevlilerimizin üzerine aniden yüklenmeleri ve zincirde görevli personeli aşıp devam etme girişiminde bulunmaları üzerine, gruba karşı müdahale talimatı verilmiştir. Bu esnada grupta gazcı olarak görev yapan polis memurunun görev yaptığı sırada, diğer bir polis memurunun gaz sıkması hususunda yönlendirme yaptığı esnadaki olumsuz davranışlarından dolayı, gerekli idari inceleme ve soruşturma başlatılmıştı." ifedelerine yer verdi. . (İbrahim Koçyiğit-İLKHA)

İlgili Haberler

Editörün Seçtikleri

Mobil Uygulamamızı İndirin

Öne Çıkan Haberler