Millî Eğitim Bakanlığı ve Sakarya Büyükşehir Belediye Başkanlığı arasında imzalanan protokol ile mesleki eğitimde tarım alanını tercih eden öğrencilere ayda 500 lira burs desteği sunulacak.

Sakarya ziyareti kapsamında yaptığı toplantıların ardından Büyükşehir Belediyesini ziyaret eden Millî Eğitim Bakanı Mahmut Özer, burada Sakarya Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem Yüce ile mesleki eğitime destek sağlayan protokole imza attı.

Sakarya Büyükşehir Belediyesi ile yapılan protokol kapsamında kentte tarımı güçlendirmek ve tarım alanındaki insan kaynağı ihtiyacını karşılamak için bu alana pozitif ayrımcılık yapıldığını belirten Bakan Özer, "Tarım alanını seçen tüm öğrencilerimize ister mesleki teknik Anadolu lisesi olsun ister mesleki eğitim merkezi olsun sayısına bakmaksızın Büyükşehir Belediye Başkanlığımız her ay 500 lira burs verecek. Eğer öğrenci mesleki eğitim merkezindeyse zaten devlet ona asgari ücretin yüzde 30'u kadar katkı sunuyor. Yani ayda 1.700 lira ücret alıyor. 500 lira da Büyükşehir Belediyemizden aldığı zaman ayda 2 bin 200 lira ücret almış olacak. Aynı zamanda iş kazalarına ve meslek hastalıklarına karşı da sigortalanmış olacak. Böylesi önemli bir protokolü Sakarya'da imzalanmaktan dolayı büyük mutluluk duyuyorum." dedi.

Mesleki eğitimi seçen öğrencilere burs verilmesiyle ilgili uygulamanın Bursa'da başlatıldığını kaydeden Özer, daha sonra Gaziantep Şahinbey Belediyesi, Konya Büyükşehir Belediyesi, Erzurum Belediyesi ile mesleki eğitime destek protokollerin devam ettiğini söyledi. (İLKHA) 

YASAL UYARI: Yayınlanan yazılı haber, fotoğraf ve videonun tüm hakları İlke Haber Ajansı Basın Yayın San. Tic. A.Ş.'ye aittir. Hiçbir surette haber, fotoğraf ve videonun tamamı veya bir kısmı yazılı sözleşme yapılmadan veya abone olmadan kullanılamaz.

İlgili Haberler

Bizi Takip Edin

Editörün Seçtikleri

Mobil Uygulamamızı İndirin

Öne Çıkan Haberler