Tarsus’ta suç oranlarında yüzde 10’luk düşüş kaydedildi

Mersin’in Tarsus İlçe Emniyet Müdürü Haydar Çelik, geçen yılın aynı aylarında meydana gelen olaylar ile bu yıl arasındaki olaylarda yüzde 10’luk bir düşüş olduğunu söyledi.

Tarsus İlçe Emniyet Müdürü Haydar Çelik, Asayiş Büro Amirliği bünyesinde kurduğu ‘Suç Analiz Birimi' hakkında 3 aylık dönemde yaptıkları çalışmaları anlattı.

İlçe Emniyet Müdürü Çelik Tarsus'ta göreve geldikten sonra yaptıkları çalışmalar ve Asayiş Büro Amirliği bünyesinde kurduğu ‘Suç Analiz Birimi' ve birimin işleyişi hakkında, Belediye Nikah Salonunda, Kaymakam Hasan Göç'e Emniyet Müdürlüğünde görevli Amirler ve basın mensuplarına bilgilendirme toplantısı düzenledi.

Güvenlik kameraları sayesinde, suç oranlarında azalma olduğunu ifade eden Tarsus İlçe Emniyet Müdürü Haydar Çelik, geçen yılın aynı aylarında meydana gelen olaylar ile bu yıl arasındaki olaylarda yüzde 10'luk bir düşüş kaydedildiğini, suçluların yakalanması ve adalete teslim edilmesi noktasında ise yüzde 14'lük bir artış olduğunu ifade etti.

Suç Analiz Biriminin elde ettiği görüntüler sayesinde 170 olayı aydınlattıklarını ifade eden Çelik, " Suç Analiz Uzmanlığı Birimi sayesinde güvenlik kameralarının çözümü yapılarak suç ve suçluya daha hızlı bir şekilde erişilmesinin önünü açmış olduk. Elde edilen görüntüler tüm çıplaklığı ile suça iştirak eden kişileri polislerin kolayca tespit etmesini sağlıyor.Bu nedenle vatandaşlarımıza güvenlik kamerasını öneriyoruz. özellikle yankesicilik olayları toplu taşıma araçlarında meydana geliyor. Bu konuda da attığımız adım ile toplu taşıma araçlarının ön-arka ve iç kısımlarına kamera takılması önerimiz kooperatifler tarafından olumlu karşılandı. Bu uygulamanın hayata geçmesiyle birlikte, meydana gelebilecek birçok hadisede bilgi sahibi olma imkanını bulacağız." ifadelerini kullandı.

Uyuşturucu konusunda ise daha etkin çalışmalar yapacaklarını belirten Çelik, uyuşturucu kullanımının önüne geçmek amacıyla uyuşturucu satışı yapan kişilere yönelik çalışmalarda, 89 olayda 132 şüphelinin göz altına alındığını, 20 kişinin tutuklandığını, bunlardan 105 kişinin ise serbest bırakıldığını ve 7 kişinin de firari olarak aradığını sözlerine ekledi. (A. Hakim Kurt-İLKHA)

İlgili Haberler

Editörün Seçtikleri

Mobil Uygulamamızı İndirin

Öne Çıkan Haberler