Trabzon’da yapım aşamasında olan ve dünyada bir ilk olma özelliğini taşıyan Taşkın Müzesi’ndeki çalışmalarda sona gelindi.

DSİ Genel Müdürlüğü’ne bağlı 22. Bölge Müdürlüğü tarafından taşkın olaylarına dikkat çekmek ve halkı bilinçlendirmek amacıyla dünyadaki ilk Taşkın Müzesi kurma çalışmaları sürüyor.

Trabzon DSİ 22.Bölge Müdürlüğü’nde yapılacak ve 7’den 70’e herkesin faydalanabileceği müzede “taşkına sebebiyet vermemek”, “taşkından korunmak” ve “taşkın anındaki davranışlar” ile ilgili aktivasyon alanları, simülasyonlar, deneysel setler ile dünya genelinde son yıllarda uygulanmaya başlanan yenilikçi taşkın kontrol tesislerinin tanıtılacağı bölümler gibi pek çok farklı bölüm yer alacak.

1 Kasım’da çalışmalara başlanılan müzede, 2020 yılının Nisan ayında çalışmaların tamamlanması hedefleniyor. Taşkınların yoğun olarak yaşandığı Doğu Karadeniz Bölgesi’ndeki Trabzon’da kurulacak ve müze özelliği de olacak bir “Taşkın Tanıtım Merkezi” DSİ 22. Bölge Müdürlüğü tarafından projelendirildi.

Müzenin içerisinde adına heyelan yamacı denilen bir model ve taşkın hidrolik modelleri yer alacak.

Ayrıca erken uyarı sistemi nasıl uygulanacağına yönelik modeller ve üç boyutlu animasyon odası olacak. (İLKHA)

YASAL UYARI: Yayınlanan yazılı haber, fotoğraf ve videonun tüm hakları İlke Haber Ajansı Basın Yayın San. Tic. A.Ş.'ye aittir. Hiçbir surette haber, fotoğraf ve videonun tamamı veya bir kısmı yazılı sözleşme yapılmadan veya abone olmadan kullanılamaz.

İlgili Haberler

Editörün Seçtikleri

Mobil Uygulamamızı İndirin

Öne Çıkan Haberler