TBMM Başkanı Şentop: Darbecilik geleneği kökü dışarıda bir yapıdır

​TBMM Başkanı Mustafa Şentop, 12 Mart Muhtırasının 48'inci yıl dönümü nedeniyle yayımladığı mesajda menhus darbecilik geleneğinin en önemli hususiyetlerinden birisinin de kökü dışarıda bir yapıda olması olduğunu söyledi.

TBMM Başkanı Mustafa Şentop, 12 Mart Muhtırasının 48'inci yıl dönümü nedeniyle bir mesaj yayımladı.

"Köklü bir seçim ve parlamento geçmişine sahip olan siyasal sistemimizde demokrasinin istediğimiz ölçüde oturmamasının en temel sebebi, belli aralıklarla yapılan olağan dışı müdahalelerdir." diyen Şentop, millî iradeyi gasbetme amacını taşıyan tüm bu müdahalelerin neticesinin, siyasi ve ekonomik anlamda tam bir bunalım olduğunu hatırlattı.

27 Mayıs ile başlayıp 15 Temmuz Darbe Girişimine kadar devam eden bu 'düşük yoğunluklu darbe rejimi' özleminin, bir kısım muhteris maceracıya iktidarı teslim ederken Türkiye'nin ve milletin geleceğine suikast anlamı taşıdığını belirten Şentop, mesajında şunları kaydetti:

"12 Mart Muhtırasının yıl dönümü vesilesiyle bir kez daha hatırlama ve üzerinde düşünme fırsatı bulduğumuz bu menhus darbecilik geleneğinin en önemli hususiyetlerinden birisi de, kökü dışarıda bir yapıda olmasıdır. Türkiye ve idarecileri ne zaman devletin ve milletin lehine bir işe teşebbüs etse, karşılarında bu kökü dışarıda ve ülkesine yabancılaşmış güruhu bulmuştur. Son olarak 15 Temmuz'da Türkiye'ye kasteden bu darbeci güruhun, bu toprakların ruhuna, varlığına, geleceğine düşman olduklarını yaşadıklarımız açıkça göstermektedir.

Siyasete ve seçilmiş hükûmetlere yönelik her olağandışı müdahalenin yıl dönümü, demokrasimizi ve millî iradeyi korumak hususunda ne denli kararlı olduğumuzu ifade etmek için bir vesiledir. Bu düşüncelerle, demokratik işleyiş hususunda milletimizin ve kurumlarımızın ne denli şuurlu olduğunu görmekten memnuniyet duymanın yanında, başta 15 Temmuz olmak üzere bütün müdahaleleri şiddetle tel'in ediyorum." (İLKHA)

İlgili Haberler

Editörün Seçtikleri

Mobil Uygulamamızı İndirin

Öne Çıkan Haberler