BM Genel Kurulu'nda ABD'nin Kudüs kararını geri almasını öngören tasarının kabul edilmesini değerlendiren Avrupa Birliği Bakanı Ömer Çelik, tehdit ve şantaja karşı meşruiyetin öne çıktığını söyledi.

Avrupa Birliği Bakanı Ömer Çelik, Birleşmiş Milletler (BM) Genel Kurulu'nda ABD'nin Kudüs kararını geri almasını öngören tasarının ezici bir çoğunlukla kabul edilmesiyle ilgili Twitter hesabından açıklamalarda bulundu.

Donald Trump'ın tarihsel bir hata olan vahim kararının dünyanın ezici çoğunluğu tarafından reddedildiğini belirten Çelik, bu oylamadan çıkan kararın, meşruiyet adına sevindirici olduğunu kaydetti.

Çelik, "Bir dönüm noktasıdır. Bu oylamadan çıkan karar bağlayıcı olmasa da meşruiyetin net tanımını yaptığı için çok etkili olacaktır. Tehdit ve şantaja karşı meşruiyet öne çıkmıştır. Trump'ın Kudüs'ü israilin başkenti olarak tanıyan kararının reddedilmesi, Kudüs'ün tarihsel statüsünün altını çizmiştir ve meşru olanı ilan etmiştir. Türkiye'nin adalet ve meşruiyet adına yükselttiği Kudüs sesi, dünyanın vicdanında ve kararında yankılanmıştır. Filistin ve Kudüs için son derece tarihi ve mutlu bir gün. Tüm dünyada meşruiyeti savunanların kazandığı bir gün..." dedi. (İLKHA)

İlgili Haberler

Editörün Seçtikleri

Mobil Uygulamamızı İndirin

Öne Çıkan Haberler