Bir davada tek bir masumun dahi mağdur edilmesi durumunda, orada adaletten söz edilemeyeceğini vurgulayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, yargı bürokrasisi içinde kritik konumlarda bulunanların, FETÖ'nün emriyle işleri rayından çıkardığını söyledi.

Yargıda Birlik Derneği üyelerine hitap eden Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, bir davada tek bir masumun dahi mağdur edilmesi durumunda, orada adaletten söz edilemeyeceğini vurgulayarak, "Her ne kadar vicdanen mutmain değilsek de, yargının bağımsızlığına halel getirmemek için, meseleye daha keskin bir şekilde müdahale etmedik, edemedik, edemezdik. Nitekim o dönemde yargı bürokrasisi içinde kritik konumlarda bulunanların, örgüt emriyle bu işleri rayından çıkardığı, daha sonra ortaya çıkmıştır." dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Yargıda Birlik Derneği'nin üyelerini, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde düzenlenen öğle yemeğinde kabul etti. Dernek yöneticileri ve üyelerden oluşan heyetle birlikte, Adalet Bakanı Bekir Bozdağ'ın da hazır bulunduğu yemekte Cumhurbaşkanı Erdoğan bir konuşma yaptı.

2014 yılında teşekkül etmesine rağmen, 9 bini aşan üye sayısı ve çoğulcu yapısıyla, Türkiye'ye hizmet veren Yargıda Birlik Derneği'nin kurucu, yönetici ve tüm mensuplarını tebrik eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, derneğin; zorlu bir dönemden geçen Türkiye'nin yargı alanında yaşadığı sıkıntıları aşması konusunda kritik görevler yerine getirmiş bir meslek kuruluşu olduğunu söyledi ve derneğin bundan sonraki çalışmalarında başarılar diledi.

Adalet kavramının, insanlığın tarihiyle eş bir geçmişe sahip olduğuna; peygamberlerin, sosyal bilimcilerin ve filozofların üzerinde en çok durdukları, söz söyledikleri konuların başında adaletin geldiğine işaret eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Çünkü adaletin tesis edildiği her yerde huzur, refah ve istikrar hâkim olmuştur. Buna karşılık adalet anlayışının ve sisteminin doğru kurulmadığı veya kurulamadığı her yerde de çatışmaların, dengesizliklerin, zulmün kol gezdiğini görüyoruz. Türkiye bu gerçekleri, yakın tarihinde yaşadığı bir dizi acı hadiseyle ve yüksek bir maliyetle bir kez daha idrak etmiştir. Şu anda dünya bunun ağır, acı bedellerini ödüyor." diye konuştu.

"Yargıya verdiğimiz desteği, FETö kendi militanlarına yol açmak için kullandı"

Cumhurbaşkanı Erdoğan, bu sorunlu dönemde, FETö'nün diğer devlet kurumları ile birlikte özel önem verdiği yargının içine sızmaya başladığına dikkat çekti ve sözlerine şöyle devam etti: "Tabii bu işin 40 yıllık bir geçmişi var. öyle kısa sürede bu sızma hareketi yapılmadı. Biz, hayatımızın hiçbir döneminde insanları peşin hükümle kategorize etmedik, buna göre davranmadık. Devletine, milletine, hükûmetine, demokratik meşru siyasi kurumlara saygı duyan veya öyle gözüken herkese kapıları açık tuttuk. Hiç kimseye ve hiçbir guruba, ne yargıyı, ne de başka bir kurumu peşinen asla teslim etmiş değiliz. Fakat bu örgütün zihin dünyası ve organizasyon yapısı, her türlü iyi niyeti istismara müsait olduğu için, adeta saman altından su yürüterek, pek çok yerde güç temerküzüne girdiklerini gördük, bunu hep beraber yaşadık. Türkiye'nin darbecilerle, cuntacılarla, vesayet odaklarıyla mücadelesi adına yargıya verdiğimiz desteği, bu örgüt, kendi militanlarına yol açmak için kullanmıştır. Bu durum, sadece kadroların istilasına yol açmadı, aynı zamanda darbecilerle, cuntacılarla, vesayet odaklarıyla yaptığımız mücadeleye de çok büyük zararlar vermiştir. Eğriyle doğruyu, haklıyla haksızı, suçluysa suçsuzu aynı çuvala dolduran böyle bir anlayışın adalet tesis etmesi elbette mümkün değildi. Nitekim o dönemde açılan davaların neredeyse tamamı, işte bu özensizlikler ve kasıtlı saptırmalar sebebiyle neticesiz kalmıştır."

"Bir davada tek bir masum dahi mağdur ediliyorsa orada adaletten söz edilemeyeceği açıktır"

"Şayet bir davada tek bir masum dahi mağdur ediliyorsa orada adaletten söz edilemeyeceği açıktır." diyen Erdoğan şöyle konuştu: "Birtakım tutuklamalarla, birtakım davaların gidişatıyla ilgili şahsımın o dönemde verdiği beyanatlar, gösterdiği tepkiler ortadadır. Her ne kadar vicdanen mutmain değilsek de, yargının bağımsızlığına halel getirmemek için, meseleye daha keskin bir şekilde müdahale etmedik, edemedik, edemezdik. Nitekim o dönemde yargı bürokrasisi içinde kritik konumlarda bulunanların, örgüt emriyle bu işleri rayından çıkardığı, daha sonra ortaya çıkmıştır."

"İtirafçı diyerek ortaya çıkanlar, aldatmacayı oynuyor"

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye'ye yönelik saldırılar ne kadar alçakça ve ahlaksızca olursa olsun, bunlara karşı verdikleri mücadelenin her zaman hukuk devleti sınırları içinde yürütüldüğünü ve öyle devam edeceğini vurgulayarak, "Aksi takdirde onlardan farkımız kalmaz. Şu anda içerde olanlardan çok iyi tanıdıklarım var. ‘İtirafçı' namıyla ortaya çıkıyorlar. Fakat bunlar doğru konuşmuyor, bakın bunu açık söylüyorum. ‘İtirafçı' diyerek ortaya çıkarken bunlar gayet iyi aldatmacayı oynuyorlar, en tehlikeli olan da bu. Çünkü bunların bir kısmıyla başbakanlığım zamanında başa baş görüşmelerim olmuştur. Şimdi itirafçı olarak söyledikleriyle, başbakan olduğum zaman bana söylediklerine baktığım zaman tamamen aykırı ifadeler. Bu oyuna asla gelmemek gerekiyor." diye konuştu.

"Adalet terazisini elinde tutanlar, yeryüzündeki gücü elinde tutanlardır"

Cumhurbaşkanı Erdoğan sözlerine şöyle devam etti: "15 Temmuz darbe girişiminin önlenmesinde vatandaşlarımızın direnişi ve bizim ortaya koyduğumuz liderlik yanında, yargımızın sağlam duruşu da çok hayati öneme sahiptir. Bana göre o 15 Temmuz'daki sağlam duruşunuzun bundan sonra da devamı şarttır. Biz hiç kimseden çekinmemize gerek yok, çünkü adalet terazisi sizin elinizdedir. Adalet terazisini elinde tutanlar yeryüzündeki gücü elinde tutanlardır, bunu özellikle bilmenizi istiyorum. Çünkü tüm halkımızın, milletimizin beklentisi de, bu teraziden çıkacak olan neticedir."

15 Temmuz darbe girişiminin ilk saatlerinden itibaren hainlerin gözaltına alınması, sorgulanması, tutuklanması, yargılanması konusunda fedakârlıkla ve cesaretle görev alan tüm savcıları ve hâkimleri tebrik eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, hâkim ve savcıların; 15 Temmuz sonrasında iş yükleri artmasına rağmen bir boşluğa, zaafa, sıkıntıya meydan vermeden gece-gündüz çalışarak adalet sisteminin işlemesini sağladıklarını söyledi.

Bürokraside FETö'cülerin tasfiyesi

Bürokraside FETö'cülerin tasfiyesinin işleri zorlaştırmak bir yana, kolaylaştırıp hızlandırdığını ve rayına oturttuğuna işaret eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, FETö'cülerin kamudan uzaklaştırılmasından dolayı aksayan bir iş, ortaya çıkan bir mağduriyet görmediğini ve duymadığını belirtti ve "Demek ki, bu örgütün mensupları devlet ve millet için değil, bundan önce sadece ve sadece kendileri için çalışıyordu. Yoklukları hiçbir şeyi değiştirmediğine, hatta işleri kolaylaştırdığına göre herhâlde böyle düşünmekte haksız değiliz" ifadelerini kullandı.

Yargıda Birlik Derneği'nin önümüzdeki dönemde de çoğulcu yapısıyla yargının işleyişini murakabe edecek, görüş bildirecek, öneri getirecek, gerektiğinde eleştirecek bir meslek kuruluşu olarak daha etkin bir şekilde çalışmalarını sürdüreceğine inandığını dile getiren Cumhurbaşkanı Erdoğan konuşmasını, Cumhurbaşkanlığı Külliyesini teşriflerinden dolayı dernek üyelerine teşekkür ederek tamamladı. (İLKHA)

İlgili Haberler

Editörün Seçtikleri

Mobil Uygulamamızı İndirin

Öne Çıkan Haberler