Teşvik Başvuruları DİKA üzerinden yapılabilecek

​DİKA Genel Sekreteri Yılmaz Altındağ, Bölgedeki yatırımcıların Teşvik Başvurularını DİKA üzerinden yaparak yerelde bu işlemleri gerçekleştirebileceğini ve ilk başvuruyu aldıklarını söyledi.

Ekonomi Bakanlığı’nın çeşitli konularda yatırımcılara özel imkanlarına destek veya aracı olarak çalışan Dicle Kalkınma Ajansı (DİKA) bir ilke daha imza attı.

Bölgede akredite olmuş şekilde hareket eden bir Ajans olduklarını belirten DİKA Genel Sekreteri Yılmaz Altındağ, Ekonomi Bakanlığı’nın teşvik başvurularını da alabildiklerini ve ilk başvuruyu aldıklarını söyledi.

Altındağ, “Dicle Kalkınma Ajansı Bölge yatırımcılarının yaşadığı zorlukları ve bürokrasinin vatandaşa yansıyan olumsuz yanlarını olabildiğince azaltmak için çalışmalarına devam etmektedir. Bölgedeki yatırımcıların özellikle merkez kurumlara olan uzaklık sorununa çözüm bulmak için Ajans çeşitli girişimlerde bulundu. Ekonomi Bakanlığı’nın Teşvik Başvurularının yerelden alınması işlemi için DİKA Bakanlığın başvuru alım sistemine akredite oldu. Ekonomi Bakanlığının teşviklerinin artık sadece kapamasını değil, başvuruların alınmasını da Ajans sağlayacaktır. Böylece Bölgedeki yatırımcılar Teşvik Başvurularını DİKA üzerinden yaparak yerelde bu işlemleri gerçekleştirebilecektir.” İfadelerini kullandı.

Altındağ şöyle devam etti: “Yatırımcıya işlemlerinde kolaylık sağlama ve problemli durumları yerelde çözme amacıyla hareket eden Dicle Kalkınma Ajansı bu amaç doğrultusunda ilk teşvik başvurusunu aldı. Ajans’a ilk teşvik başvurusunu yapan Ata Yatırım sahibi Ahmet Tatar’ın söz konusu yatırım Ajans’ın Ekonomi Bakanlığına ilettiği ilk Teşvik Başvurusu oldu. Bu başvurunun güzel bir başlangıç olmasının temenni edildiğini belirten Dicle Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Yılmaz Altındağ şunları söyledi“İlk defa teşvik başvurusu Ajans üzerinden yapılıyor, bu girişim Yatırımcımızın önünü açmak için gerçekleştirdiğimiz diğer girişimlerin devamı niteliğinde olup, bizlere gelen talepler doğrultusunda bölgede yenilikçi olan faaliyetlerde istekli olduğumuzun da göstergesidir. Artık Ajans olarak bölgemizde yatırımcımızın ilk işleminden son işlemine kadar destek çıkabilecek bir potansiyelimiz var. Umarım ilk başvurumuzdan sonra yenileri de eklenerek bölgede daha fazla girişim olacaktır”diyerek Yatırımcı Ahmet Tatar’a teşekkürlerini ileterek başarılar diledi.”

Bölgeye katma değer katabilecek hususlarda öncü olmaya devam edeceklerini ifade eden Altındağ, “Yeni destek mekanizmalarının tespiti ve yatırımcıların işlemlerini kolaylaştırmada atılacak adımların belirlenmesi için Dicle Kalkınma Ajansı çalışmalarını sürdürerek, bölgeye katma değer katabilecek hususlarda öncü olmaya devam edecektir.” dedi. (İLKHA) 

İlgili Haberler

Editörün Seçtikleri

Mobil Uygulamamızı İndirin

Öne Çıkan Haberler