TGC, Meclisin aldırdığı yayın yasağına karşı dava açtı

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti TBMM Soruşturma Komisyonu’nun, 4 bakan ifade vermeden önce 17 Aralık komisyonu için yayın yasağı kararı aldırmasına karşı, kararının Anayasa ve kanunlara aykırı olarak verildiği gerekçesiyle dava açtı.

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti'nin (TGC) verdiği dilekçede, Meclis Soruşturma Komisyonu'nun yayın yasağı aldırma gibi bir yetkisinin olmadığı ve bu kararla Anayasal hak ihlali yapıldığı ve halkın haber alma hakkının engellendiği vurgulandı.

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti TBMM Soruşturma Komisyonu'nun Ekonomi Eski Bakanı Mehmet Zafer Çağlayan, İçişleri Eski Bakanı Muammer Güler, Avrupa Birliği Eski Bakanı Egemen Bağış ile Çevre ve Şehircilik Eski Bakanı Erdoğan hakkında yürütülen soruşturma ile ilgili olarak, 4 bakan ifade vermeden önce 17 Aralık komisyonu için yayın yasağı kararı aldırmasına karşı dava açtı.

İstanbul Nöbetçi Sulh Ceza Hakimliği Başkanlığı kanalıyla Ankara 8. Sulh Ceza Hakimliği'ne açılan dava dilekçesinde Meclis Soruşturma Komisyonu'nun yetkisini aşarak talep ettiği kararın yok hükmünde olduğu belirtildi.

TGC tarafından konu ile ilgili yapılan açıklamada,

"Ankara 7. Sulh Ceza Hakimliği'nin kararı ile yayın yasağı kararı alınmıştır. 2014/4205 D. İş sayılı 25.11.2014 tarihli "Yayın Yasağı Kararı" kararıyla, Eski Bakanlar Mehmet Zafer Çağlayan, Muammer Güler, Egemen Bağış ve Erdoğan Bayraktar'ın kişilik haklarının zedelenmesinin önlenmesi, şöhret ve diğer haklarının korunmasının sağlanması bakımından, soruşturma bitim tarihi olan 27/12/2014 günü mesai sonu bitimine kadar tüm yazılı, görsel ve internet ortamında yapılan yayınlar hakkında 5187 Sayılı Basın Kanunu'nun 3/2. maddesi gereğince Anayasa ve Kanunlara aykırı olarak yasaklanmasına karar verilmiştir.

Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi'nin özünde, gazetecilerin haber yapmalarının halkın bilgi alma hakkı için olduğu vurgulanmaktadır. Türkiye Gazeteciler Hak ve Sorumluluk Bildirgesi'nin ‘Gazetecinin Sorumluluğu' başlığı şöyledir:

"Gazeteci tüm bilgi kaynaklarına serbestçe ulaşma ve kamu yaşamını belirleyen, halkı ilgilendiren tüm olayları izleme, araştırma hakkına sahiptir. Gazetecinin karşısına çıkarılacak gizlilik ve sır gibi engeller kamusal işlerde yasaya, özel işlerde açık ve ikna edici gerekçelere sahip olmalıdır. "

Yayın yasağı kararı ile bu bildirge ihlal edilmiştir." ifadeleri yer aldı.

İlgili Haberler

Editörün Seçtikleri

Mobil Uygulamamızı İndirin

Öne Çıkan Haberler