ABD Başkanı Trump'ın, rejim güçlerinin İdlib'deki kimyasal saldırısının ardından Suriye'ye "Askeri müdahaleyi gözden geçiriyoruz." şeklindeki açıklaması "ABD, Suriye'yi işgal etmeye yönelik hazırlıklarda bulunuyor" yorumunu beraberinde getirdi.

ABD Başkanı Donald Trump'ın, kongre üyelerine, "İdlib sonrası askeri müdahaleyi gözden geçiriyoruz" açıklamasında bulunduğu belirtildi.

Söz konusu açıklama, Irak'ın işgaline zemin hazırlayan 'Saddam'ın kitle imha silahı var' senaryosunun bir benzerinin Suriye için de uyarlanmak istendiğini akıllılara getirdi.

ABD Başkanı Donald Trump, Senato üyelerine yaptığı bir konuşmada, kimyasal silah saldırısına karşılık olarak Suriye'ye "askeri hamlede" bulunmayı düşündüğünü aktardı.

Trump'ın ayrıca, durumla ilgili henüz nihai kararı vermediğini, ancak Savunma Bakanı James Mattis'le olasılıkları görüştükleri ifade edildi.

Irak işgalinde de "kimyasal silah" bahanesi öne sürülmüştü

Trump'ın bu açıklamaları, Irak işgalinde öne sürülen "Saddam Hüseyin yönetiminin kitle imha silahları var" bahanesini akıllara getirirken aynı senaryonun, Suriye'yi işgal etmek için devreye sokulmak istendiği yorumlarını beraberinde getirdi. (İLKHA)

YASAL UYARI: Yayınlanan yazılı haber, fotoğraf ve videonun tüm hakları İlke Haber Ajansı Basın Yayın San. Tic. A.Ş.'ye aittir. Hiçbir surette haber, fotoğraf ve videonun tamamı veya bir kısmı yazılı sözleşme yapılmadan veya abone olmadan kullanılamaz.

İlgili Haberler

Bizi Takip Edin

Editörün Seçtikleri

Mobil Uygulamamızı İndirin

Öne Çıkan Haberler