TÜPRAŞ Aliağa Rafinerisinde yaşanan patlamaya dair iddialar

İzmir Aliağa'da bulunan TÜPRAŞ Rafinerisinde yaşanan patlamaya ilişkin "işçilerin ihmalinin" gündeme getirilmesinin ardından bir görgü tanığı, olayda işçilerin ihmali olmadığını belirtti.

Dört işçinin hayatını kaybettiği iki işçinin de yaralandığı, İzmir Aliağa'da bulunan TÜPRAŞ Rafinerisinde yaşanan patlamaya ilişkin bir görgü tanığı konuştu.

"Patlamada işçilerin ihmali olduğu, çalışanlardan sorumlu teknik personelin, çalışan işçilere çalışma izni vermeden işçilerin çalışma alanına gittikleri" iddiasının gerçeği yansıtmadığını belirten görgü tanığı, "Çünkü rafineri içerisinde herhangi bir alanda çalışma yapılacağı zaman kontroller yapılıp iş izni alınmaksızın hiç kimse kafasına göre çalışma yapamaz. Dolayısıyla bu çok zayıf bir ihtimaldir." dedi.

Tanktan sorumlu yetkili kişinin çalışma izni verdiğini, patlama sonrası başlatılan soruşturma kapsamında verdiği ifadede belirtmiş, ancak kendisi tarafından çalışma izni verilen alan dışında, başka bir tankta kaynak çalışması yapıldığını iddia etmişti.

Patlamanın, tankın içinde bir oksijen tüpünün patlaması sonucu meydana geldiği yönünde iddialar da var.

"Böyle bir şey söz konusu dahi olamaz." diyen görgü tanığı, "Patlama, 'NEFT' denilen yakıcı ve patlayıcı sıvı maddenin depolandığı tanktan kaynaklanmıştır. Patlama o kadar şiddetli yaşanmış ki; yaklaşık olarak 30 ton ağırlığında olan tank kapağı patlamanın şiddetiyle yerinden fırlayıp gitmiştir." diye vurguladı.

4 kişinin öldüğü 2 kişinin de yaralandığı patlama gündemdeki yerini korurken, başta ölenlerin yakınları olmak üzere kamuoyu ise yaşanan olayın üstünün örtülmemesini, ihmali olanlardan hesap sorulmasını bekliyor.

Öte yandan Aliağa'da bulunan TÜPRAŞ Rafinerisinde yaşanan patlamaya ilişkin araştırma komisyonu da çalışmalarına devam ediyor. Olayla ilgili ise henüz bir rapor yayımlanmadı. Patlamada yaralı kurtulanların nasıl bir ifade vereceği de merak ediliyor. (İLKHA)

İlgili Haberler

Editörün Seçtikleri

Mobil Uygulamamızı İndirin

Öne Çıkan Haberler