Türkiye-Afrika 2'nci Bakanlar Gözden Geçirme Konferansı düzenlenecek

​Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun ev sahipliğinde İstanbul’da Türkiye-Afrika 2'nci Bakanlar Gözden Geçirme Konferansı düzenlenecek.

Dışişleri Bakanlığı, Türkiye-Afrika 2'nci Bakanlar Gözden Geçirme Konferansı'nın 11-12 Şubat 2018 tarihlerinde İstanbul’da düzenleneceğini bildirdi.

Bakanlıktan yapılan açıklamada, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun ev sahipliğini yapacağı konferansa, Afrika Birliği Komisyon Başkan Yardımcısı Thomas Qwesi Quartey, çeşitli Afrika ülkelerinin Dışişleri Bakanları ve Afrika Birliği Komisyonu temsilcileri ile üst düzeyli yetkililerin katılacağı belirtildi.

Açıklamada, "Konferans, önümüzdeki dönemde Türkiye’de gerçekleştirilecek 3'üncü Türkiye-Afrika Zirvesi öncesinde Türkiye-Afrika ortaklığında kaydedilen ilerlemelerin gözden geçirilmesine ve işbirliğinin güçlendirilmesi için atılabilecek adımların ele alınmasına imkan sağlayacaktır. Konferans sonunda bir ortak bildirinin kabul edilmesi öngörülmektedir. Türkiye, Ocak 2008’de Afrika Birliği tarafından 'stratejik ortak' ilan edilmiş ve bu tarihten sonra Afrika Birliği ile ilişkilerimiz uzun vadeli ve kurumsallaşmış bir işbirliği perspektifi kazanmıştır. 2018 yılının, Afrika Birliği ile stratejik ortaklığımızın 10'ncu yıldönümü olması nedeniyle, sözkonusu konferans ayrı bir önem taşımaktadır." denildi. (İLKHA)

İlgili Haberler

Editörün Seçtikleri

Mobil Uygulamamızı İndirin

Öne Çıkan Haberler