Türkiye genelinde hava durumu nasıl olacak?

Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından yapılan son değerlendirmelere göre, hava sıcaklığında önemli bir değişiklik olmayacağı tahmin ediliyor.

Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından yapılan son değerlendirmelere göre; ülkeni genelinin parçalı ve çok bulutlu, İç Anadolu'nun doğusu, Karadeniz, Doğu Anadolu, Güneydoğu Anadolu’nun kuzey ve doğusu ile Sakarya, Çankırı ve Şanlıurfa çevrelerinin yağışlı geçeceği tahmin ediliyor.

Yağışların; genellikle yağmur ve sağanak, İç Anadolu'nun doğusu, Batı Karadeniz’in iç kesimlerinin yüksekleri, Orta ve Doğu Karadeniz'in iç kesimleri ile Doğu Anadolu’nun kuzey ve doğu kesimlerinde karla karışık yağmur ve kar şeklinde olması bekleniyor.

Hava sıcaklığında önemli bir değişiklik olmayacağı tahmin ediliyor.

Rüzgar, ülkenin genelinde kuzey ve kuzeydoğu yönlerden hafif, ara sıra orta kuvvette eseceği tahmin ediliyor.

Zirai don uyarısı

Gece saatlerinden itibaren, tarımsal faaliyetin olduğu bölgelerimizden Marmara'nın güneydoğusunda hafif, İç Ege, Göller Yöresi, İç Anadolu, Karadeniz'in iç kesimleri ile Doğu Anadolu Bölgesinde orta kuvvette, yüksek rakımlı bölgelerde ise kuvvetli zirai don riski bulunmaktadır. Çiçeklenme dönemindeki badem, kayısı, erik vb. meyve, sebze ve fide yetiştiricileri ile serada üretim yapan çiftçilerimizin gerekli tedbirleri almaları, yörelerindeki don durumu hakkında daha detaylı bilgi almak için en yakın meteoroloji müdürlüklerine başvurmaları önerilmektedir.

Bölgelerde hava

Marmara: Parçalı ve çok bulutlu, öğle saatlerinde Sakarya çevrelerinin sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Bölgenin güneydoğusunda gece saatlerinde hafif şiddette zirai don bekleniyor.

Ege: Parçalı bulutlu geçeceği tahmin ediliyor. Bölgenin iç kesimlerinde gece saatlerinde orta kuvvette zirai don bekleniyor.

Akdeniz: Parçalı ve az bulutlu, zamanla doğusunun çok bulutlu geçeceği tahmin ediliyor. Göller Yöresi'nde gece saatlerinde orta kuvvette zirai don bekleniyor.

İç Anadolu: Parçalı ve çok bulutlu, öğle saatlerinde Çankırı çevrelerinin yağmurlu, akşam saatlerinden sonra Yozgat, Sivas, Kayseri, Nevşehir ve Niğde çevrelerinin hafif kar yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Bölge genelinde gece saatlerinde orta kuvvette zirai don bekleniyor.

Batı Karadeniz: Parçalı çok bulutlu, bölge genelinin yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların; yağmur ve sağanak, iç kesimlerinin yükseklerinde karla karışık yağmur şeklinde olması bekleniyor. Bölgenin iç kesimlerinde gece saatlerinde orta kuvvette zirai don bekleniyor.

Orta ve Doğu Karadeniz: Parçalı ve çok bulutlu, bölge genelinin yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların; yağmur ve sağanak akşam saatlerinden sonra iç kesimlerinde karla karışık yağmur ve kar şeklinde olması bekleniyor. Bölgenin iç kesimlerinde gece saatlerinde orta kuvvette zirai don bekleniyor.

Doğu Anadolu: Parçalı ve çok bulutlu, güneydoğu kesimleri ile gece saatlerinden sonra bölge genelinin yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların; genellikle karla karışık yağmur ve kar, Şırnak, Iğdır ve Malatya çevrelerinde yağmur şeklinde olması bekleniyor. Bölge genelinde gece saatlerinde orta kuvvette zirai don bekleniyor.

Güneydoğu Anadolu: Parçalı ve çok bulutlu, kuzey ve doğu kesimleri ile Şanlıurfa çevrelerinin sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor.

Denizlerde hava

Doğu Karadeniz’in batısı ve Kuzey Ege’nin batısında fırtınamsı rüzgar bekleniyor.

Karadeniz: Çok bulutlu, sağanak ve yağmurlu Rüzgâr: Batı Karadeniz’ de kuzey ve kuzeydoğu, doğusu ve gece saatlerinde güneyi kuzeybatıdan 3 ila 5 (20-40 km/sa), akşam geneli kuzeydoğu, batısı güneydoğudan 2 ila 4 (10-30 km/sa), Doğu Karadeniz'de batı ve güneybatı, akşam saatlerinden sonra kuzeybatıdan 3 ila 5 (20-40 km/sa), sabah ve öğle saatlerinde batısı batı ve kuzeybatıdan 4 ila 6 (30-50 km/sa) kuvvetinde, Dalga: 1,0 ila 2,0m, Doğu Karadeniz’in batısında 2,5m Görüş: İyi, yağış anında orta.

Marmara: Parçalı az bulutlu, Rüzgâr: Kuzey ve kuzeydoğudan 3 ila 5 kuvvetinde, Dalga: 1,0 ila 1,5m, Görüş: İyi.

Ege: Az bulutlu, Rüzgar: Kuzey Ege’de kuzey ve kuzeydoğudan 4 ila 6, sabah ve öğle batısı, akşam güneyi kuzeydoğudan 5 ila 7 (40-60 km/sa), Güney Ege’de kuzey ve kuzeybatıdan 3 ila 5 (20-40 km/sa), sabah ve öğle kuzeyi ile akşam saatlerinde geneli kuzeydoğudan 4 ila 6 (30-50 km/sa), akşam kuzeyi ile gece saatlerinde geneli kuzeydoğudan 5 ila 7 (40-60 km/sa) kuvvetinde, Dalga: 2,0 ila 3,0m, Görüş: İyi.

Akdeniz: Parçalı az bulutlu, Rüzgâr: Batı Akdeniz’ de kuzey ve kuzeydoğu, akşam kuzeybatı, gece doğusu kuzeybatıdan 3 ila 5 (20-40 km/sa), öğle saatlerinde güneybatıdan 2 ila 4 (10-30 km/sa), gece saatlerinde geneli kuzeybatıdan 7 ila 9 (75-90 km/sa), Doğu Akdeniz’de kuzey ve kuzeydoğu, akşam güneybatı, gece doğusu güneydoğudan 3 ila 5 (20-40 km/sa), öğlen kuzeybatıdan 2 ila 4 (10-30 km/sa), gece saatlerinde geneli kuzey ve kuzeybatıdan 6 ila 8 (50-75 km/sa) kuvvetinde, Dalga: 1,0 ila 2,0m, gece 4,0 ila 5,0m Görüş: İyi, fırtına anında zayıf.

Van Gölü: Hava Durumu: Parçalı çok bulutlu, öğle saatlerinden itibaren karla karışık yağmurlu, Rüzgâr: Kuzey ve kuzeydoğu, zamanla güneybatıdan 2 ila 4 kuvvetinde, Dalga: 0,25 ila 0,5m, Görüş: İyi, yağış anında orta. (İLKHA) 

İlgili Haberler

Editörün Seçtikleri

Mobil Uygulamamızı İndirin

Öne Çıkan Haberler