Bilim Sanayi Ve Teknoloji Bakanlığı Sanayi Ürünleri Güvenliği Ve Denetimi Genel Müdürü Muhsin Dere, Türkiye’deki her iki asansörden birinin riskli olduğunu söyledi.

Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Sanayi Ürünleri Güvenliği ve Denetimi Genel Müdürü Muhsin Dere, Türkiye genelinde 1 Ocak 2015 ile 20 Aralık 2015 tarihleri 3 bin 707 asansörün denetlendiğini belirterek, denetimleri sonucunda riskli asansörlere 5 milyon 600 bin TL idari para cezası kesildiğini söyledi.

Bursa Ticaret ve Sanayi Odası (BTSO) ev sahipliğinde Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ile birlikte ‘Asansör İşletme, Bakım ve Periyodik Kontrollere İlişkin Denetimler" toplantısı gerçekleştirildi. BTSO Hizmet Binası'nda düzenlenen toplantının açılışına, Bursa Vali Yardımcısı İbrahim Avcı, BTSO Yönetim Kurulu Üyesi Şakir Umutkan, Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Sanayi Ürünleri Güvenliği ve Denetimi Genel Müdürü Muhsin Dere, Bilim Sanayi ve Teknoloji İl Müdürü Latif Deniz ve sektör temsilcileri katıldı.

"Denetimler periyodik hale getirilmeli"

BTSO Yönetim Kurulu Üyesi Şakir Umutkan, artan göçün ve ekonomik büyümenin etkisiyle kentler ve binaların hızla büyüdüğünü söyledi. Bugün 50 milyon insanın asansörden faydalandığını ifade eden Umutkan, Türkiye genelinde 500 bin asansörün kullanıldığını vurguladı. Türkiye'de 200 bin asansörün 10 yıldan uzun bir süredir kullanıldığını kaydeden Umutkan, "Periyodik hale getirmekte zorlandığımız denetimler de buna eklenince facia ile sonuçlanan kazalara davetiye çıkarıyor. Bu noktadan hareketle bakanlığımız nezdinde yapılan çalışmaların uygulanması hayati önem taşıyor." dedi.

"2015 yılında 5 milyon 600 bin lira ceza kesildi"

Sanayi Ürünleri Güvenliği ve Denetimi Genel Müdürü Muhsin Dere, asansöre özel ilgili ‘Piyasa Gözetim ve Denetimler Yönetmeliği'nin imza aşamasında olduğunu ve 2016 yılının Ocak ayında yürürlüğe girmesini beklediklerini söyledi. Türkiye genelinde 1 Ocak 2015 ile 20 Aralık 2015 tarihleri arasında 3 bin 707 asansörün denetlendiğini açıklayan Dere, söz konusu denetimler sonucunda 5 milyon 600 bin lira idari para cezası kesildiğini kaydetti. Muhsin Dere, "Asansörlerde periyodik muayeneler sonucunda kırmızı etiket oranı fazla. Kırmızı etiket oranı asansörün riskli olduğunu gösterir. 2015 yılında asansörlere bakıldığında uygunsuzluk oranı yüzde 50 seviyesine yaklaştı. Yani her 2 asansörden biri kırmızı etiketli ve risk taşıyor" ifadelerini kullandı.

E-Devlet üzerinden kontrol edilecek

Kimlik numarası uygulaması ile asansör denetimlerinin bir veri tabanında toplandığını kaydeden Dere, "Bütün muayene kuruluşları ve bakanlığımız ortak bir veri tabanı oluşturdu. Firmalar, periyodik muayene raporlarını buraya yüklüyor. Bizler de asansör kimlik numarasıyla bu sonuçları görebiliyoruz. Yakın zamanda yeni bir çalışmaya imza atacağız. Bütün vatandaşlarımız e-devlet üzerinden denetimleri kontrol edebilecek. Vatandaşlarımız, kendi adreslerindeki asansörün periyodik muayenesini görebilecek. Bununla ilgili alt yapı çalışmalarımızı tamamladık." şeklinde konuştu. (İLKHA)

İlgili Haberler

Editörün Seçtikleri

Mobil Uygulamamızı İndirin

Öne Çıkan Haberler