​Türkiyeli ve Suriyeli öğrenciler birlikte fidan dikti

Gaziantep'te Büyükşehir Belediyesi ile İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından oluşturulan Bağlarbaşı Hatıra Ormanı'nda Türkiyeli ve Suriyeli öğrenciler birlikte fidan dikti.

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi ve İl Milli Eğitim Müdürlüğü'nün ortaklaşa hayata geçirdiği "Pıktes Projesi" kapsamında hatıra ormanında düzenlenen törenle fidan dikimi gerçekleşti.

Türkiyeli ve Suriyeli öğrencilerle birlikte fidan diken Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, kardeşlik mesajı verdi.

Fidan dikim töreninde konuşan Şahin, birlik ve beraberlik adına bir Gaziantep modeli oluşturduklarını, bu modelin kardeşlik, sevgi ve birlikte yaşam modeli olduğunu, bunun en önemli göstergesinin bugün hep birlikte bir orman dikmek olduğunu söyledi.

Şahin, "Gaziantep modeli; sevgi, kardeşlik ve birlikte yaşama modelidir. Hep birlikte kuracağımız bu hatıra ormanı, bu modelin göstergesi olacaktır. Nazım Hikmet'in, 'Bir ağaç gibi tek ve hür, bir orman kadar kardeşçe' sözleriyle buradan herkese güçlü bir mesaj veriyoruz. Her fidan bir yaşamdır. Yaşamı; sevgiye, saygıya ve kardeşliğe dönüştürebilmemiz için fidanlar dikiyoruz. Gaziantep modeli bir dünya modeli olacaktır. Hepimiz çok daha güzel bir ortamda yaşayacağız." dedi.

Gaziantep İl Milli Eğitim Müdürlüğüyle bir kaynaşma modeli geliştirdiklerini belirten Şahin, "Belediye olarak iyi ve güzel olan her projenin arkasındayız ve destekçisiyiz. 2 milyon insan bize emanet, su bize emanet, toprak bize emanet, hava bize emanet, emanete iyi bakmamız ve geleceğe emin adımlarla sevgiyle kardeşlikle yürümeliyiz. Çocuklarımız ve öğretmeleriyle birlikte bir ormanımız olsun istedik. Böylesi önemli bir projeyle binlerce fidanı toprakla buluşturduk. Toprakla buluşan bu fidanlar 10 yıl sonra gür bir ormana dönüşecek. Bunun üzerine biz sevgi ve kardeşlik tohumu ekmeye gelecekte de barış ekmeye 'savaş bitsin, gözyaşı dinsin' diye fidanlarımızı ekiyoruz. İnşallah yarınımız çok daha güzel olacak." ifadelerini kullandı.

Konuşmaların ardından Şahin, öğrencilerle birlikte fidan dikti ve fidanlara can suyu verdi. (İbrahim Koçyiğit-İLKHA)

İlgili Haberler

Editörün Seçtikleri

Mobil Uygulamamızı İndirin

Öne Çıkan Haberler