Uluslararası Af Örgütü'den Kaşıkçı hakkında açıklama

Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı'nın öldürüldüğü iddialarına ilişkin açıklamada bulunan Uluslararası Af Örgütü Orta Doğu Araştırma Direktörü Lynn Maalouf, "Kaşıkçı'nın Konsoloslukta öldürüldüğü iddiası dipsiz bir kuyuya işaret ediyor." dedi.

Uluslararası Af Örgütü Orta Doğu Araştırma Direktörü Lynn Maalouf, Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı'nın İstanbul'da Suudi Arabistan Konsolosluğu'nda öldürüldüğü iddialarına ilişkin bir açıklamada bulundu.

"Suudi Arabistan'dan İstanbul'a acele bir şekilde uçarak gelen bir ekibin Konsolosluk binasında 'planlayarak cinayet işledikleri' yönündeki haberler, 2 Ekim'de Konsolosluk binasına girdiğinden beri kayıp olan Cemal Kaşıkçı'ya dair çok ciddi endişe yarattı." diyen Maalouf, "Bu haberler doğruysa, yaşananlar dipsiz bir kuyuya işaret ediyor demektir. Suudi Arabistan yargı yetki alanında değerlendirilen Konsolosluk binasında böylesine bir katliam yapılması, yargısız bir şekilde ölüm cezası infazıdır. Cemal Kaşıkçı vakası, dünyanın dört bir yanındaki Suudi Arabistanlı insan hakları savunucuları ve muhaliflere korku salarak, başka ülkelerde güvenli hayat arayışlarını sarsmıştır." dedi.

Krallığın çok sıkı yasalarla ülke içindeki barışçıl muhalefeti sürekli bastırdığını belirten Maalouf, "Geçmişte muhalifleri başka ülkelerde gözaltına aldığı bile oldu. Ancak başka bir ülkeye sığınan vatandaşının zorla kaybedilmesi ve haberlerde yer aldığı üzere katledilmesi üzerine artık tehlike çanları çalmalıdır. Yaşananlar gösteriyor ki Suudi Arabistan yetkilileri, barışçıl bir şekilde kendilerini eleştirenleri bile kendi bozuk adalet sistemleriyle cezalandırmakta kararlı." ifadelerini kullandı.

"Eğer haberler doğruysa sorumlular adalet karşısına çıkarmalıdır"

Uluslararası kamuoyunun Suudi Arabistan'daki baskılara sessizliğinin artık sağırlık boyutuna vardığını dile getiren Maalouf, "Ülkedeki ifade özgürlüğüne yönelik baskılara artık sessiz kalınmamalıdır ve Suudi Arabistan yetkililerinden Cemal Kaşıkçı'ya ne olduğu ve nerede olduğu konusunda derhal bir açıklama talep edilmelidir. Eğer haberler doğruysa, yetkililer bağımsız bir soruşturma başlatarak, sorumluluları, yetki düzeylerine bakılmaksızın adalet karşısına çıkarmalıdır." şeklinde konuştu.

"Türkiye elindeki bilgileri paylaşmalı"

Türkiye yetkililerin elindeki bilgileri paylaşması gerektiğini kaydeden Maalouf, "Türkiye yetkilileri, Cemal Kaşıkçı'nın ailesinin bilgilendirilmesi ve adaletin sağlanmasına katkı sunmak amacıyla soruşturma kapsamında ele geçirdikleri tüm bilgileri derhal kamuoyuyla paylaşmalıdır." dedi.

Ne olmuştu?

Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı'nın (Jamal Khashoggi) İstanbul'daki Suudi Arabistan Başkonsolosluğu'na girdiği salı gününden beri nerede olduğu bilinmiyor. Lynn Maalouf, konuya dair ilk açıklamasında "Suudi yetkililer, Cemal Kaşıkçı'nın geçen Salı günü Başkonsolosluk binasından ayrıldığını iddia ediyor. Bu iddiaları destekleyecek kanıtları derhal açıklanmalıdır. Aksi takdirde iddialar tamamen asılsızdır ve bu durum, Kaşıkçı'yı zorla kaybetme kapsamına girecek şekilde gözaltında tuttuklarına ilişkin şüpheleri güçlendirecektir. Eğer Kaşıkçı'yı gözaltında tutuyorlarsa derhal serbest bırakmalılar ve Türkiye yetkilileri de Kaşıkçı'nın Suudi Arabistan'a zorla geri gönderilmemesini güvence altına almalıdır" demişti. (İLKHA)

İlgili Haberler

Editörün Seçtikleri

Mobil Uygulamamızı İndirin

Öne Çıkan Haberler