UNESCO Türkiye Komisyonu Şanlıurfa'da toplandı

UNESCO Türkiye Milli Komisyonu Yönetim Kurulu, Türkiye'de ilk defa Ankara dışında Şanlıurfa'da toplandı.

Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Kurumu (UNESCO) Türkiye Milli Komisyonu Yönetim Kurulu, Türkiye'de ilk defa Ankara dışında Şanlıurfa'da toplanarak, Şanlıurfa ve Göbeklitepe'yi istişare etti.

Şanlıurfa Valisi Abdullah Erin'in daveti üzerine, önceki gün kente gelen UNESCO Türkiye Milli Komisyonu Başkanı Prof. Dr. M. Öcal Oğuz ve beraberindeki heyet; Şanlıurfa Arkeoloji Müzesi toplantı salonunda Şanlıurfa'nın tarihi ve kültürel potansiyelleri ile Göbeklitepe'yi istişare etti.

Harran Ören Yeri'nin, UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesine alınmasının da görüşüldüğü toplantıda Vali Erin bir konuşma yaptı. Şanlıurfa'nın tarihi, turistik, kültürel ve ekonomik potansiyelleri hakkında bilgiler veren Erin, Prof. Dr. M. Öcal Oğuz ve beraberindeki heyeti Şanlıurfa'da ağırlamaktan duydukları memnuniyeti dile getirerek, komisyon üyelerine teşekkür etti.

UNESCO Türkiye Milli Komisyonu Başkanı Prof. Dr. M. Öcal Oğuz, Göbeklitepe'nin UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesine alınması ve ardından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından 2019'un Göbeklitepe Yılı ilan edilmesi ile ilgili olarak toplantıyı Şanlıurfa'da gerçekleştirdiklerini söyledi.

Vali Erin riyasetinde gerçekleşecek toplantıda Şanlıurfa'yı birçok yönden ele alacaklarını kaydeden Oğuz, "Şanlıurfa UNESCO nezdinde hem artıları hem eksileri olan bir şehir. Türkiye'nin entelektüel bir kuruluşu olarak bunları istişare ederek, ne tür katkılar verebiliriz konusunda düşüncelerimizi paylaşacağız." dedi.

Toplantı, UNESCO hakkında Prof. Dr. Öcal Oğuz'un verdiği bilgiler ve katılımcılarla yapılan istişarelerin ardından sona erdi. (Abdurahman Uğurlu-İLKHA)

İlgili Haberler

Editörün Seçtikleri

Öne Çıkan Haberler