Vali Yerlikaya: İstanbul fetihle birlikte ilmin başkenti oldu

İstanbul'un fethinin 566'ncı yıldönümü dolayısıyla bir mesaj yayımlayan İstanbul Valisi Ali Yerlikaya, fetihle İstanbulun; ilim, kültür, sanat ticaret, siyaset başkenti olduğunu belirtti.

İstanbul Valisi Ali Yerlikaya, 29 Mayıs 1453 İstanbul'un fethinin 566'ncı yıldönümü dolayısıyla bir mesaj yayımladı.

Yerlikaya, "Bizleri bir cihan devleti ve yeryüzü medeniyeti kılan bu fetihle İstanbul; bir ilim, kültür, sanat ticaret, siyaset başkenti oldu." dedi.

İstanbul’un fethedilmesinin Hazreti Peygamber tarafından müjdelediğini hatırlatan Yerlikaya, mesajında şu ifadelere yer verdi:

Ey, uğruna nice gönüller fethedip karadan gemiler yürüttüğümüz, ak kanatlı güvercinler gibi gökyüzüne sayısız şehitler uçurduğumuz şehir. Aşılmaz denilen surlarının burçlarına Sancağ-ı Şerif’i dikmek için, ok yağmurlarına tutulmuş Ulubatlı Hasanlar gibi destanlar yazdığımız, uğruna çağ açıp çağ kapattığımız, âlemlerin Efendisinin övgüsüne mazhar olmuş güzel belde! Ve ey bu beldenin sakinleri, evlad-ı fatihan aziz İstanbullular, Bu gün; nebevi müjdenin ışığında, muzaffer komutan Fatih Sultan Muhammed Han ve şanlı ordusunu kutlu asker yapan büyük zaferin 566'ncı yıldönümü. Sadece Osmanlı ve Bizans Devleti’nin değil; kıtaların, milletlerin, medeniyetlerin, inançların tarihî seyrine de tesir etmiş bu çok yönlü ve etkili feth-i mübini; yeryüzünün merkezi, şehirlerin sultanı, sultanların şehri olan İstanbul’un fethini kutluyoruz.

Yerlikaya, "Bizleri bir cihan devleti ve yeryüzü medeniyeti kılan bu fetihle İstanbul; bir ilim, kültür, sanat ticaret, siyaset başkenti oldu. Her türlü cemaat ve cemiyetten, dil, din, ırk ve kültürden insanların barış ve huzur içinde yaşadığı saadet yurdu, mutluluğa açılan kapı anlamına gelen Dersaadet; bu gün de aynı ruh, bilinç ve inançla bu tarihi misyonunu yerine getirmeye devam ediyor. Bu duygularla feth-i mübinin 566'ncı yıldönümünü tebrik ediyor, Fatih Sultan Mehmet Han’ı, onun kutlu askerlerini, kahraman ecdadımızı ve tüm şehitlerimizi rahmet, minnet ve şükranla yâd ediyorum." diye belirtti. (Nizamettin Aşkın-İLKHA)

İlgili Haberler

Editörün Seçtikleri

Mobil Uygulamamızı İndirin

Öne Çıkan Haberler