Valilikten boğulmalara karşı uyarı

Baraj, gölet ve sulama kanallarına girilmemesi uyarısında bulunan Diyarbakır Valiliği, buralarda suya girmenin tehlikeli ve yasak olduğunu belirtti.

Diyarbakır Valiliği tarafından yapılan açıklamada, özellikle hava sıcaklığının artış gösterdiği yaz aylarında baraj, gölet ve sulama kanallarına girilmemesinin önem arz ettiği belirtildi.

Açıklamada, "İlimizde özellikle hava sıcaklığının artış gösterdiği yaz aylarında serinlemek amacıyla kurumumuz tarafından inşa edilen baraj, gölet, sel kapanı, regülatör ve sulama kanallarının suyuna girilmemesi, girenlerin uyarılması ve engellenmesi can kayıplarını önleyeceğinden, bu yapılar etrafında yer alan uyarı tabela ve yazılarına mutlak surette uyulması vatandaşlarımızın menfaatine olacaktır." denildi.

DSİ tarafından suyun depolanması amacıyla inşa edilen baraj, gölet, sel kapanı, regülatör ve sulama kanallarında; zemin yapısının dalgalı ve engebeli olması sebebiyle su derinliğinin ani olarak değişim gösterebilmesi, yukarı havzadan gelen killi ve siltli malzemenin birikimiyle zeminin çamur formunda olması, su içerisinde su bitkilerinin doğal olarak gelişmesi, su sıcaklığının düşük olması sebebiyle vücut ısısının düşmesi sonucu hipotermi (Soğuk şoku: İlk başta ağır bir solunum yetmezliği, hızlı nefes alıp verme, panik, kalp atışı hızlı ve tansiyon yükselmesi) yaşanabilmesi, tatlı suyun kaldırma kuvvetinin deniz suyuna oranla düşük olması, göl alanı içerisinde su alma yapısı ve benzeri sanat yapılarının yer alması sebebiyle serinlemek ya da yüzmek maksadıyla depolama tesisleri ve kanallara girmenin hayati risk oluşturduğu kaydedildi.

Bu nedenle baraj, gölet ve sulama kanallarına girilmemesi, suya girmenin tehlikeli ve yasak olduğunun bilinmesi gerekiyor. (Emrah Deniz - İLKHA)

İlgili Haberler

Editörün Seçtikleri

Mobil Uygulamamızı İndirin

Öne Çıkan Haberler