Van'da toplu taşıma araçlarında kullanılacak elektronik ücret toplama sistemine sayılı günler kaldı.

Şehir ulaşımında attığı adımlar devam eden Van Büyükşehir Belediyesi "Akıllı Bilet" uygulamasına geçiyor.

Kent genelinde büyükşehir belediyesine bağlı ve özel halk otobüslerinde ulaşımı tek kartla sağlayacak olan elektronik ücret toplama sistemini Asis Elektronik ve Bilişim Sistemleri Anonim Şirketi 10 yıllığına üstlenmişti.

Sistemin uygulamaya geçmesiyle vatandaşlar, otobüslerde akıllı kartla ulaşım hizmetlerinden yararlanabilecekler. Uygulama sayesinde kredi kartı ve mobil ödeme (NFC) gibi çağın teknolojileri ile kayıp-kaçağın önleneceği gibi zaman kaybı da son bulacak.

Yine bu sistem sayesinde araçların mobil takibi, kural ihlalleri, yakıt tasarrufu, araç içi güvenlik, yolcu ve sürücü ilişkilerinde analiz, ulaşımla ilgili denetimler ile verimli ve verimsiz hatlar belirlenecek.

Van Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Mustafa Yalçın, genel sekreter yardımcısı Fazıl Tamer ve ulaşım daire başkanı Kemal Mescioğlu ile firma yetkilileri büyükşehir belediyesinde bir araya geldi.

Devam eden çalışmalar hakkında bilgi veren firma yetkilileri, gerekli donanım ve sistem altyapısını oluşturmak için yoğun bir şekilde çalıştıklarını belirttiler.

Sistemin kurulmasıyla beraber kent ulaşımında ciddi değişimler yaşanacağını söyleyen Yalçın, sistemin öngörülen süreden önce hizmet vermeye başlayacağı müjdesini verdi.

Elektronik ücret toplama sisteminin Van için önemli bir proje olduğunu belirten Yalçın, "Türkiye genelinde 61 ilde, yurt dışında ise 10 bölgede hizmet veren deneyimli bir firma ile anlaşmaya vardık. Yıllardır hizmet konusunda sıkıntıları olan kentimiz en güzeli hak ediyor. Biz büyükşehir belediyesi olarak hizmet alanında çalışmalarımıza aralıksız devam edeceğiz. Ulaşım konusunda ciddi bir projeyi hayata geçiriyoruz. Vatandaş bu sistem sayesinde toplu ulaşım konusunda rahata kavuşacak. Akıllı bilet, Van için hayırlı uğurlu olsun." dedi. (İLKHA)

YASAL UYARI: Yayınlanan yazılı haber, fotoğraf ve videonun tüm hakları İlke Haber Ajansı Basın Yayın San. Tic. A.Ş.'ye aittir. Hiçbir surette haber, fotoğraf ve videonun tamamı veya bir kısmı yazılı sözleşme yapılmadan veya abone olmadan kullanılamaz.

İlgili Haberler

Editörün Seçtikleri

Mobil Uygulamamızı İndirin

Öne Çıkan Haberler