Van’da domates üreticileri için eğitim serası kuruldu

Van’ın Çaldıran ilçesinde Türkiye'de ilk kez jeotermal enerjiyle domates üreten Vanlı domates markası “Agrovan” yönetimi tarafından, 500 metrekarelik alanda eğitim serası kuruldu.

Van'ın Çaldıran ilçesinde Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından desteklenen bir proje ile 34 bin metrekare alan üzerine kurulan ve yaklaşık 10 milyon TL'ye mal edilen domates serasının yanıbaşında 500 metrekarelik alana eğitim serası kuruldu.

Eğitim serasının değişik ürün üretimi, üreticilere eğitim ve ziyaretçilerin merakını giderme amacıyla kurulduğunu belirten Sera Üretim Müdürü Memet Davşan, "Eğitim seramızdaki temel amacımız burada değişik çeşitler yetiştirmek, değişik ürünler görmek, gelen elemanlara eğitim vermek ve seramızı ziyaret eden meraklı vatandaşlarımızın merakını gidermektir. Yalnız, biz bu serayı biraz daha geliştirerek burada domates dışında, biber, patlıcan, salatalık, çilek de ektik. İnsanlar buraya geldikleri zaman, değişik ürünleri bir arada görmesi açısından burayı görsel bir şölene çevirdik." dedi.

Birkaç gün sonra eğitim serasında hasat almaya başlayacaklarını söyleyen Davşan, "önümüzdeki yıllarda bu serada alternatif olarak düşündüğümüz bazı ürünlerin ekimizi yapacağız. Burada kokteyl dediğimiz şeker domates, köy domatesi dediğimiz pembe, kırmızı, kahverengi domates ve çikolata domates dediğimiz çeşitleri yetiştirmeyi de amaçladık. Şu an ürünlerimiz yetişti. Bir iki hafta içinde buradan da hasat almaya başlayacağız. Biberlerimiz, çileklerimiz yetişmeye başladı. Buraya gelen insanların bakış açıları da değişiyor. Çünkü bu bölgede ‘Bu kadar soğukta bu üretim yapılmaz' şeklinde algı vardı. Bizler de burada sadece domates yetiştirmekle kalmadık, diğer ürünlerin de yetiştirilebileceğini gösterdik. Aynı zamanda dışarıda da yetiştirmek amacıyla birkaç bölgeye dikim yaptık." diye konuştu.

İlkokul, lise ve üniversite öğrencilerine kurulan serada eğitim verdiklerine dikkat çeken Davşan, sözlerini şu şekilde sürdürdü:

Burası kurulduktan 6 ay sonra Yüzüncü Yıl Üniversitesi, Ziraat Fakültesi Bitki Koruma Bölümünden, Gevaş Meslek Yüksekokulundan öğrenciler geldi. Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü tarafından destek verilen genç çiftçiler de geliyor. Geçtiğimiz günlerde genç yatırımcı bayanlar geldi, onlara eğitim verdik. Çevredeki ilkokul ve lise öğrencilerinin de gelip seramızı ziyaret ettiklerini gördük. İleriki zamanlarda eğitim amacıyla gelenler burada eğitimlerini alabilirler.

öte yandan, Çaldıran'da kurulan sera ile birlikte Türkiye'de ilk kez eksi 46 derecede jeotermal enerji ile doğal domates üretimi oluyor. Üretilen domateslere kent halkının yoğun ilgisi olduğu belirtiliyor. (Yılmaz Sönmez - İLKHA)

İlgili Haberler

Editörün Seçtikleri

Mobil Uygulamamızı İndirin

Öne Çıkan Haberler