Van'da gösteri ve yürüyüşler yasaklandı

Van'da gösteri ve yürüyüşler bir ay boyunca yasaklanırken pankart ve afiş asmalar ise izne tabi tutuldu.

Van Valiliği, bir ay boyunca kentte basın açıklaması, gösteri ve yürüyüşlerin yasaklandığını, pankart ve afiş asmaların ise izne tabi olduğunu açıkladı.

Konu ile ilgili olarak Van Valiliğinden yapılan açıklamada; İl sınırları içinde “2911 sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu” kapsamındaki her türlü miting, kapalı ve açık yer toplantıları ile gösteri yürüyüşlerin ve ticari kimliği bulunan özel hukuk tüzel kişilerinin ticari faaliyetleri hariç olmak üzere, el ilanı dağıtılması ve pankart afiş asılması,  24 Haziran 2018 tarihinde gerçekleştirilecek Cumhurbaşkanı ve 27. Dönem Milletvekili Genel Seçimi ile ilgili 2839 sayılı Milletvekili Seçimi Kanunu ile 298 Sayılı Seçimlerin Temel Hükümleri ve Seçmen Kütükleri Hakkında Kanun kapsamında seçim takvimi dönemi içerisinde, yapılacak siyasi propaganda etkinlikleri ve çalışmaları ile resmi kamu kurum ve kuruluşlarının yapacağı resmi toplantı,  tören,  şenlik, karşılama, stant açma, uğurlama gibi etkinlikler hariç olmak üzere 29.04.2018 tarihinden geçerli olmak üzere otuz 30 gün süreyle mülki idare amirliklerinin merkez ilçelerde Valilik, dış ilçelerde ise kaymakamlıkların iznine bağlandığı açıklandı.

Açıklamada ayrıca, “Basın açıklaması, çadır kurma, stant açma, oturma eylemi, anma töreni vb. türdeki eylem ve etkinlikler de 29.04.2018 tarihinden geçerli olmak üzere otuz 30 gün süreyle yasaklanmıştır.” denildi. (İLKHA)

İlgili Haberler

Editörün Seçtikleri

Öne Çıkan Haberler