Vatandaşlara don ve gizli buzlanma uyarısı

Bingöl Belediyesi, hava sıcaklığının sıfır derecenin altına düştüğü bu günlerde don ve buzlanmaya karşı vatandaşları uyardı.

Hava sıcaklığının sıfır derecenin altına düştüğü bu günlerde don ve buzlanmaya karşı vatandaşları uyaran Bingöl Belediyesi, su sayaçlarının 'don' tehlikesiyle karşı karşıya kalabileceğini belirtti.

Bingöl Belediyesi Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Koordinatörlüğü tarafından yapılan açıklamada, don olaylarının etkili olduğu günlerde, muslukların bir süre açık bırakılması gerektiği belirtildi.

Donan su sayaçlarına sıcak su veya ateşle müdahale edilmemesi gerektiği belirtilen açıklamada, bu durumun musluk ve su borularının patlamasına ve maddi hasarın artmasına sebebiyet vereceği ifade edildi.

Soğuk havalarda şebekede durağan su bırakılmaması gerektiği vurgulanan açıklamada, su çeşmelerinin kullanıldıktan sonra bir miktar açık bırakılması, kesintisiz hizmetin aksamaması için önemli olduğu bildirildi.

Açıklamada, "Sayaçların korunması ve bakımı vatandaşların görevidir. Abone sahiplerinin mağdur duruma düşmemeleri için çok soğuk havalarda sayaçların bulunduğu yerleri ısıya yalıtımlı malzemelerle muhafaza etmeleri gerekmektedir. Çok şiddetli soğuklarda musluklar çok az bir şekilde açık bırakılmalıdır. Abonelerce tedbir alınmaması halinde; soğuğa karşı hassas olan su sayaçlarının kolayca patlayacağı ve onarımının pahalı olacağı, hatta gövdesi patlayan sayacın tamir imkânı olmayıp hurdaya çıkacağı, ayrıca önemli miktarda su kaybına yol açacağı unutulmamalıdır. Donan sayaca ve tesisata ateş tutulmamalı ve sıcak su dökülmemelidir." denildi.

Sürücülere gizli buzlanma uyarısı

Araç sahiplerine, gizli buzlanma uyarısı da yapılan açıklamada, "İlimizde ve bölge genelinde buzlanma ve yer yer don olayları beklenmektedir. Özellikle gece saatlerinde hava sıcaklığının ani düşmesinden dolayı vatandaşlarımızın, araç kullanıcılarının buzlanmaya ve gizli buzlanmaya karşı dikkatli olmaları gerekmektedir. Sürücülerin araçlarına kar lastiği takmadan trafiğe çıkmamaları önem arz etmektedir." ifadelerine yer verildi. (Nihat Kanat-İLKHA)

İlgili Haberler

Editörün Seçtikleri

Öne Çıkan Haberler