Yeşil ve gri pasaporta sahip olan vatandaşlara, vizesiz seyahat etme kısıtlaması getirildi. Bu pasaportlara sahip olanlar, Avrupa'daki ülkelere seyahat etmek için giriş izni almaları gerekecek.

Getirilen yeni uygulama ile, Avrupa seyahati için vizeden muaf tutulan kişilerin de seyahatleri öncesinde, ilgili ülkeye giriş izni almaları gerekecek.

Kayıt işlemi sırasında yolcuların, giriş izni alabilmek için bir miktar harç bedeli ödemeleri de gerekecek.

18 yaş altı ve 70 yaş üzeri yolcular, belirtilen harç bedelinden muaf tutulacak. Uygulama ile yeşil ve gri pasaport sahibi Türkiye vatandaşlarının vize muafiyet hakları saklı tutulurken, Avrupa'ya girişlerde seyahat izni almaları zorunlu hale getiriliyor.

Yeni yasanın öncelikli amacının güvenlik olduğunu belirten Avrupa Parlamentosu; sınır kontrolünün sağlanması, salgın tehlikesi, yasa dışı göç, güvenlik tehdidi ve kendi ülke vatandaşlarını korumak gibi gerekçelerle böyle bir karar aldığını belirtti.

Yeşil ve gri pasaporta sahip Türkiye vatandaşlarının, Avrupa'ya giriş izni başvurusunda bulunması 2020 itibariyle geçerli olacak. Başvuru sahibi yolcunun sunmuş olduğu evraklar, ön kontrolden geçecek. (İLKHA)

YASAL UYARI: Yayınlanan yazılı haber, fotoğraf ve videonun tüm hakları İlke Haber Ajansı Basın Yayın San. Tic. A.Ş.'ye aittir. Hiçbir surette haber, fotoğraf ve videonun tamamı veya bir kısmı yazılı sözleşme yapılmadan veya abone olmadan kullanılamaz.

İlgili Haberler

Bizi Takip Edin

Editörün Seçtikleri

Mobil Uygulamamızı İndirin

Öne Çıkan Haberler