Yaban ve sokak hayvanlarına yem ile mama bırakıldı

Van'da havaların soğumasıyla birlikte yiyecek bulmakta zorlanan yaban ve sokak hayvanları için doğaya yem ile mama bırakıldı.

Van'da havaların soğumasıyla birlikte yiyecek bulmakta zorlanan sokak ve yaban hayvanları için Büyükşehir Belediyesi ekipleri, doğaya yem ve mama bıraktı.

Van Büyükşehir Belediyesi Sağlık İşleri Dairesi Başkanlığı Hayvan Bakım ve Rehabilitasyon Merkezi, Sokak ve yaban hayvanlarının su ve gıda ihtiyaçlarının karşılanması konusunda çalışmalarının devam ettiğini belirtti.

Özalp Karayolu üzerinde bulunan Erçek Gölü kıyısına yaban hayvanları için yem bırakılırken, şehir merkezinde ise cadde ve sokaklara kurulan 140 yem kutusuna ise mama bırakıldı. Yemleme çalışmaları, yaban hayvanları için kar örtüsü tamamen kalkana kadar devam ederken, sokak hayvanları içinde yıl boyunca sürecek.

Günde ortalama doğaya 230 kilogram mama ve yem bıraktıklarını belirten Büyükşehir Belediyesi Veterineri Şah İsmail Bilge, "Kış mevsiminde sokak hayvanları ve yaban hayvanlara yönelik yemleme çalışmamız her gün aktif bir şekilde devam ediyor. Sokak hayvanlarına yönelik cadde ve sokaklarda yaklaşık 140 aktif noktamız bulunmaktadır. Buralara her gün ortalama 150 kilogram mama bırakıyoruz. Yine bunun yanında doğadaki hayvanları da düşünmek zorunda olduğumuz için kentin çıkışında bulunan göl, gölet, akarsu ağızları ve dağlık alanlara da günlük 80 kilogram yem bırakıyoruz. Bu şekilde onların beslenmelerini üstlenmiş oluyoruz. Buradan tabii toplum olarak da her birimize çok büyük işler düşüyor. Bizim mutlaka ulaşamadığımız noktalar da oluyordur. Sokağa bırakacağımız bir kap mama veya bir parça ekmek bile hayvanların hayatlarını idame ettirmeleri noktasında büyük önem taşıyor. Bu noktada halkımızı duyarlı olmaya davet ediyoruz." dedi. (İLKHA)

İlgili Haberler

Editörün Seçtikleri

Öne Çıkan Haberler