Yargıtay Ergenekon'un varlığını kabul etmedi

Aralarında Eski Genelkurmay Başkanı emekli Orgeneral İlker Başbuğ'un da bulunduğu 274 sanıklı Ergenekon davasında Yargıtay, yerel mahkemenin kararını, usulden ve esastan bozarak, Ergenekon'un varlığını kabul etmedi.

Yargıtay 16. Ceza Dairesi heyeti, Aralarında Eski Genelkurmay Başkanı emekli Orgeneral İlker Başbuğ'un da bulunduğu 274 sanıklı Ergenekon davasında kararını açıkladı. Buna göre, yerel mahkemenin kararı, usul ve esas yönünden bozularak Ergenekon'un varlığı kabul edilmedi.

Veli Küçük ile Levent Ersöz davanın öne çıkan sanıklarındandı

Bir dönemin karanlık olaylarıyla anılan, özellikle de faili meçhul cinayetlerle ilişkilendirilen ve isimleri gündemden hiç düşmeyen, emekli tuğgeneraller Veli Küçük ile Levent Ersöz'ün de aralarında bulunduğu kişilerin yargılandığı ve hüküm giydiği dava, Yargıtay tarafından bozuldu.

Levent Ersöz asit kuyuları ve faili meçhul cinayetlerle gündemden hiç düşmemişti

Hatırlanacağı üzere Levent Ersöz'ün bölgede görev yaptığı dönemde özelikle Cizre'de çok sayıda kişiyi infaz ettirdiği, asit kuyularına attırdığı günlerce gündemde kalmıştı. Dava sürecinde Şırnak Barosu Başkanı Nuşirevan Elçi'nin girişimi ile Silopi Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından kazı çalışmalarına başlandı. 9 Mart 2009 tarihin 3 asit kuyusu açılmış 17 kemik, bir kafatası ve elbise parçaları bulunmuştu. Ayrıca Cizre'de yapılan kazılarda da 20'ye yakın kemik parçası bulunmuştu. Ardından bölgenin birçok yerinde kazılar yapılmış ve işkencelerle infaz edilen insan cesetlerine ulaşılmıştı.

öcalan'ın fikri önderlerinden Yalçın Küçük de dava sanıklarındandı

Abdullah öcalan'ın fikri önderlerinden ve bir dönem çok yakın ilişkileri bulunan Yalçın Küçük ve Doğu Perinçek'in de aralarında bulunduğu dava sanıkları hatırlanacağı üzere daha önce tahliye edilmişlerdi.

28 Şubat sürecinin medya ayağında, dönemin darbecilerinin talimatlarıyla manipülatif ve hedef gösterici yayınlarla isimleri öne çıkan Tuncay özkan ve Mustafa Balbay gibi gazeteciler de dava sanıklarındandı.

İzmir Barosu Yönetim Kurulu Üyesi Avukat Murat Ergün'ün Twitter'dan yaptığı açıklamalara göre Yargıtay'ın bozma gerekçesi şu şekilde sıralandı;

1- İlker Başbuğ Yüce Divan'da yargılanmalıydı.

2- Danıştay saldırısı davası Ergenekon ile birleşmemeliydi.

3- Soruşturmada 147 ve 148 ihlal edildi. Geceleyin ifade alındı. Bu hukuksuzdur.

4- Sanık ve avukatlara süre sınırı konularak savunma izni verilmesi, sözlü beyana izin verilmemesi hukuksuzdur.

5- Sebepsiz yere davalar birleştirildi ve yargılama uzatıldı. Hukuksuzdur.

6- (Osman Yıldırım için) Bir koyundan 3 post çıkarılmış

7- Devlet sırrı olduğu söylenen delili polis ve savcı inceleyemez. Avukat büro ve evlerinde usulsüz arama yapılmıştır.

8-Askeri mahallerde usulsüz arama yapılmıştır.

9- CMK 134 ihlal edilerek dijitallerin imajlarının arama mahalinde alınmaması bir kopyasının sanığa verilmemesi hukuksuzluktur.

10- Avukat ve müvekkili arasındaki gizli olması gereken görüşmeler hukuksuzca dinlenmiştir.

11- Bazı CMK hükümlerini beğenmeyerek uymuyorum diyen Silivri mahkemesi hukuksuzluk yapmıştır.

12- Ergenekon örgütünün kabulü mümkün değildir. Ceza Dairesinin kabulü ile Silivri mahkemesinin kabulü farklıdır.

13- Resmi kurumlar, Emniyet, Genelkurmay "Ergenekon yok" dediği halde bu hususların dikkate alınmaması hukuksuzluktur.

Ergenekon isimli bir terör örgütü yoktur!

14- Ergenekon isimli bir terör örgütü yoktur. Ergenekon örgütünün ne zaman kim tarafından kurulduğu nasıl üye olunduğu ispatlanmamıştır.

15-Osman Yıldırım Danıştay saldırısından ceza almalıydı.

274 sanıklı Ergenekon davasında Eski Genelkurmay Başkanı emekli Orgeneral İlker Başbuğ, emekli orgeneraller Şener Eruygur, Hurşit Tolon, Hasan Iğsız, emekli tuğgeneraller Veli Küçük, Levent Ersöz ile Yalçın Küçük, Vatan Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek, Tuncay özkan, Mustafa Balbay ve Mehmet Haberal gibi isimler de yargılanıyordu. (İLKHA)

İlgili Haberler

Editörün Seçtikleri

Mobil Uygulamamızı İndirin

Öne Çıkan Haberler