“Yasaklar gerçekleri değil, özgürlükleri yok eder”

17 Aralık operasyonunda rüşvet aldığı iddia edilen 4 eski bakanla ilgili Meclis'te yürütülen soruşturmaya yayın yasağı getirildi. Bakanların ifade vermesine 1 gün kala getirilen yasağa, basın ve gazeteci meslek örgütleri sert tepki gösterdi.

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti kararla ilgili yaptığı yazılı açıklamada, yasağın basın özgürlüğüne sansür olduğunu belirterek, "Ankara 7. Sulh Ceza Mahkemesi'nin vermiş olduğu yayın yasağı basın özgürlüğünü zedelemiştir. Basının görevi kamu yararını ilgilendiren bütün konularda bilgi ve fikirleri topluma aktarmaktır. Demokratik rejimlerde basın hürdür ve sansür edilemez" ifadelerini kullandı.

Yayın yasağı ile ilgili Basın Konseyi de bir açıklama yaptı. Basın Konseyi açıklamasında, mahkemenin böyle bir karar alamayacağını vurgulayarak, "Ceza Muhakemesi Usulü Kanunu'nun 157. maddesinde, yayın yasağı kararı verilmesine olanak sağlayan bir düzenleme yoktur. Dolayısıyla, Ankara 7. Sulh Ceza Hakimliği'nin böyle bir karar verme yetkisi yoktur" denildi.

Kararın kabul edilemez olduğunu belirten Basın Konseyi, "Yasaklar gerçekleri değil özgürlükleri yok eder. " diye belirtti.

İlgili Haberler

Editörün Seçtikleri

Mobil Uygulamamızı İndirin

Öne Çıkan Haberler