Ankara 2. Ağır Ceza Mahkemesinde, Yasin Börü ve arkadaşlarının katil zanlılarının yargılandığı dava 18 Ağustos’a ertelendi.

Diyarbakır'da 6-7 Ekim Kobani bahaneli saldırılarda PKK'liler tarafından Yasin Börü, Hüseyin Dakak, Riyad Güneş ve Hasan Gökgöz'ün canavarca hisle katledilmelerine ilişkin 18'i tutuklu 41 sanığın yargılandığı davanın 6'ncı duruşması Ankara 2. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görüldü. Mahkeme davayı 18 Ağustos'a erteledi.

Güvenlik gerekçesiyle Ankara'ya nakledilen dava, saat 10.30'da Ankara Adliyesi'nde kapalı usul görülmeye başlandı. Duruşmaya mağdur yakınları ile çok sayıda avukatın yanı sıra siyasi parti yetkilileri, STK temsilcileri katıldı.

Davada ‘çocuk sanık' A.S'nin ifadesi tutuklu bulunduğu Diyarbakır D Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumu'ndan Ses ve görüntü bilişim sistemi (SESBİS) ile alındı. A.S. üzerine atılı suçlamaları ret etti.

Daha önceki ifadesinde katil zanlısı Sedat Çoban'ı tanımadığını ifade eden A.S, bu duruşmada Sedat Çoban'ı teşhis etti. Mağdur avukatları A.S'nin ifadelerinin çelişkili olduğuna dikkat çekti.

Davaya ayrıca bilirkişiye gönderilen görüntüler de geldi. Bilirkişiden gelen görüntülerden Rıdvan Baş, Mehmet Çağlar ve Erkan Balaban muhtemel teşhis edildi. Sanıklar bilirkişiden gelen raporlardaki kişilerin kendileri olmadığını ileri sürdü.

Mağdur yakınları ise bilirkişi raporunun dikkate alınarak, tutuksuz yargılanan Rıdvan Baş'ın tutuklanmasını talep etti. Mağdur avukatları ayrıca mahkemeden dosyaları davayla birleştiren suça sürüklenen çocukların, DNA, HTS ve parmak izlerini istedi.

Savcı tutuklu bulunan 18 kişinin tutukluluk hallerinin devamını talep etti.

Duruşmada verilen aranın ardından mahkeme davanın 18 Ağustos'a ertelenmesine karar verdi. (M. Hüseyin Temel, M. Fatih Akgül)

YASAL UYARI: Yayınlanan yazılı haber, fotoğraf ve videonun tüm hakları İlke Haber Ajansı Basın Yayın San. Tic. A.Ş.'ye aittir. Hiçbir surette haber, fotoğraf ve videonun tamamı veya bir kısmı yazılı sözleşme yapılmadan veya abone olmadan kullanılamaz.

İlgili Haberler

Editörün Seçtikleri

Mobil Uygulamamızı İndirin

Öne Çıkan Haberler