Diyarbakır'da 6-7 Ekim 2014'te PKK/HDP yandaşları tarafında katledilen Yasin Börü, Hüseyin Dakak, Riyat Güneş ve Hasan Gökgöz'ün öldürülmesine ilişkin yeniden görülen davada sanık Mazlum İçli için müebbet hapis cezası istendi.

Yasin Börü, Hüseyin Dakak, Riyat Güneş ve Hasan Gökgöz'ün öldürülmesine ilişkin dava, Yargıtay'ın bozma kararının ardından Ankara 2. Ağır Ceza Mahkemesinde yeniden görülmeye devam edildi.

Sanıklar ile taraf avukatların katıldığı davada mahkeme başkanı, sanık Mazlum İçli'nin olay tarihinde örgütsel faaliyetlerde bulunduğuna ilişkin tanık beyanının dosyaya girdiğini hatırlattı.

Sanığın kendisini savunmasını ardından cumhuriyet savcısı, önceki celse sunduğu esasa ilişkin mütalaada değişiklik yapacağını belirterek, daha önce hakkında beraat talep ettiği sanık Mazlum İçli'nin, "canavarca hisle veya eziyet çektirerek çocuğu öldürme" suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapisle cezalandırılması gerektiğine işaret etti.

Yasin Börü avukatı: Demirtaş ve Yüksekdağ da davaya dahil edilmeli

Yasin Börü avukatlarından Recep Tayyip Özdoğan da yaptığı konuşmada sanık Hüseyin Okçu'nun mütalaada hakkında beraat istendiğini hatırlatarak Okçu'nun olay tarihinde gerçekleştirilen terör eylemlerine katıldığına yönelik teşhislerin yapıldığını vurguladı ve beraat talebine katılmadıklarını söyledi.

Özdoğan, 6-8 Ekim saldırıların azmettiricisi olarak yargılanan dönemin HDP eş başkanları Selahattin Demirtaş ve Figen Yüksekdağ'ın da aralarında bulunduğu 108 sanıklı Kobani davası ile bu dosyanın birleştirilmesini talep etti.

Sanık avukatları ise bu talebin reddedilmesini istedi.

Mahkeme, duruşmaya verilen aranın ardından birleştirme talebini kabul edilmediğini kararlaştırdı.

20 sanık için ağırlaştırılmış müebbet talep edilmişti

6-8 Ekim 2014'te HDP/PKK'nin çağrısı üzerine sokağa çıkan yandaşları tarafından Diyarbakır'da kurban eti dağıtırken katledilen Yasin Börü, Hasan Gökgöz, Hüseyin Dakak ve Riyad Güneş davasında savcılık mütalaasını 28 Mayıs'ta açıklamıştı.

Savcılık mütalaasına göre, 20 sanık için 'canavarca hislerle ve eziyet çektirerek çocuğu öldürmek' suçundan ağırlaştırılmış müebbet talep edilmişti. Mütalaada ayrıca 2 sanığın beraatı, firari 3 sanığın dosyasının ayrılması talep edilmişti. (İLKHA)

YASAL UYARI: Yayınlanan yazılı haber, fotoğraf ve videonun tüm hakları İlke Haber Ajansı Basın Yayın San. Tic. A.Ş.'ye aittir. Hiçbir surette haber, fotoğraf ve videonun tamamı veya bir kısmı yazılı sözleşme yapılmadan veya abone olmadan kullanılamaz.

İlgili Haberler

Bizi Takip Edin

Editörün Seçtikleri

Mobil Uygulamamızı İndirin

Öne Çıkan Haberler