Yasin Börü davasının 3’üncü duruşması devam ediyor

​Diyarbakır'da, 6-7 Ekim 2014'te Kobani olaylarında PKK’liler tarafından katledilen edilen Şehit Yasin Börü ve arkadaşlarının 3’üncü duruşması sanıkların ifadeleriyle devam ediyor.

Diyarbakır'da, 6-7 Ekim 2014'te Kobani bahanesiyle gerçekleştirilen olaylarda Yasin Börü, Hüseyin Dakak, Riyad Güneş ve Hasan Gökgöz'ün şehit edilmesine ilişkin 17'si tutuklu 34 sanığın yargılandığı davanın üçüncü duruşması, Ankara 2. Ağır Ceza Mahkemesinde devam ediyor.

Güvenlik gerekçesiyle Ankara'ya nakledilen dava, sanık ve izleyici çokluğu nedeniyle Ankara 10. ile Ankara 11. Ağır Ceza Mahkemelerinin birleştirilen salonunda görülüyor.

Yapılan duruşmada ilk olarak yaşanan olaylarda yaralı olarak kurtulan Yusuf Er olay anını anlattı.

Er olayı anlattıktan sonra mahkeme başkanının izniyle katil zanlılarının teşhisi için sanıkların önüne kadar yürüdü. Sanıkların yüzüne bakan Er; Uğur Doğanay'ı saklandıkları eve balkondan iple sarkan kişi; Abdurrahim Pamuk'u olayları sevk ve idare eden kişi; Hasan Okçu'yu kendisinin ayağından tutup yerde sürükleyen kişi, Ahmet Tural'ı ise daha önce kendisine gösterilen fotoğraflardan gördüğü kişi olarak teşhis etti.

Mahkeme başladığından bu yana ilk defa mahkeme karşısında ifade veren Yusuf Er, yaşanan olayları bütün yönleriyle anlattı.

Er'den sonra Yasin Börü'nün annesi Hatice Börü, Hasan Gökgöz'ün annesi Mehtap Gökgöz, Riyad Güneş'in annesi Kimet Güneş ve Hüseyin Dakak'ın annesi Zerife Dakak konuştu. Çocukları katledilen anneler Selahattin Demirtaş, Zübeyde Zümrüt ve Gültan Kışanak'tan şikayetçi olduklarını belirterek tahliye edilenlerin tekrar tutuklanmasını talep ettiler.

Mahkemede konuşan Şehit Yasin Börü'nün annesi, sanıkların ailelerine seslendi ve şunları söyledi; "Burada bulunan katillerin annelerine sesleniyorum nasıl çocuk yetiştirmişsiniz Yasinim size ne yapmıştı daha 16 yaşında bir çocuktu benden izinsiz dışarı bile çıkmazdı. Ne yapmıştı size böyle canavarca öldürdünüz onu."

Şehit Hasan Gökgöz'ün annesi ise yaptığı Kürtçe konuşmada olay anını ve şehit Hasan'ın kendisiyle olan son konuşmasını anlattı.

önceki duruşmada tahliye edilenler olay yerindeymiş

öte yandan daha önceki duruşmada tahliye edilen 4 sanığın da olay gününde orada olduğu ortaya çıktı. Tahliye edilen 4 sanığın, incelenen telefon sinyalleri vahşetin yaşandığı saatlerde olay yerini işaret ettiği belirtildi.

Şehit yakınlarından sonra tutuksuz sanıklardan bir kaçı dinlendikten sonra öğle arasına gidildi. Duruşma devam ediyor. (Zeki Aras, Sezer özer- İLKHA)

İlgili Haberler

Editörün Seçtikleri

Mobil Uygulamamızı İndirin

Öne Çıkan Haberler