Yasin Börü’nün avukatlarından Demirtaş ve Yüksekdağ’ın davasına müdahillik başvurusu

6-7 Ekim 2014 yılında PKK/HDP yandaşları tarafından katledilen Yasin Börü ve arkadaşlarının davasına bakan avukatlar, Selahattin Demirtaş ile Figen Yüksekdağ’ın yargılandığı davaya da müdahil olmak için başvuruda bulundu.

6-7 Ekim 2014 yılında PKK/HDP yandaşları tarafından kurban eti dağıtırken katledilen Yasin Börü, Hüseyin Dakak, Riyat Güneş, Hasan Gökgöz'ün davasına bakan avukatlar, Selahattin Demirtaş ile Figen Yüksekdağ'ın yargılandığı davaya da müdahil olmak için başvuruda bulundu.

Dava avukatları Abdulgani Orhan, Hasan Bozdaş ve Murat Sadak'ın öncülüğünde hazırlanan ve 50'i aşkın avukatın imzasının bulunduğu dilekçe, Diyarbakır 8'inci Ağır Ceza Mahkemesine verildi.

HDP Eş Genel Başkanları Selahattin Demirtaş ile Figen Yüksekdağ haklarında açılan davanın iddianamesinde "Halkı kanuna, toplantı ve gösteri yürüyüşüne kışkırtma, suç işlemeye alenen tahrik" suçu da bulunuyor. İddianamede Demirtaş hakkında 43 yıldan 142 yıla, Yüksekdağ hakkında ise 30 yıldan 83 yıla kadar hapis istemiyle ceza isteniyor.

İddianamede ayrıca Demirtaş'ın değişik tarihlerde yapmış olduğu birçok konuşmada şiddet olgusunu meşru gösterecek ifadelerde bulunarak PKK propagandası yaptığı, 6-7 Ekim 2014 tarihindeki olayların meydana gelmesinde HDP Merkez Yürütme Kurulundan ve sonrasında yapılan açıklamanın etkili olduğu yer alıyor.

7 Ekim 2014 tarihinde ihtiyaç sahibi ailelere kurban eti dağıtan Yasin Börü, Hüseyin Dakak, Riyat Güneş, Hasan Gökgöz, PKK/HDP yandaşları tarafından vahşice katledilmişti.

Katliama ilişkin açılan 21 tutuklu 41 sanığın bulunduğu davanın 13'üncü duruşması 15 Şubat Çarşamba günü görülecek. (M. Hüseyin Temel – İLKHA)

İlgili Haberler

Editörün Seçtikleri

Mobil Uygulamamızı İndirin

Öne Çıkan Haberler