​Yavuz Sultan Cami'nin elektriği açıldı

​Elektrik borcu sebebiyle kısmi olarak elektriği kesilen İstanbul Fatih'teki Yavuz Sultan Selim Cami'nin elektriği bu sabah itibarıyla açıldı.

Ödenmeyen elektrik borcu sebebiyle cami içerisinde bulunan ısıtmalara ait elektriği kesilen Fatih'teki Yavuz Sultan Selim Camii'nin elektriği yeniden verilmeye başlandı.

Fatih Müftülüğü yetkililerinden edinilen bilgilere göre, bazı basın ve medya kuruluşlarının ifade ettikleri gibi Yavuz Sultan Selim Camii'nin elektriğinin tamamen kesilmediği, sadece ısıtmalara ait olan kısmının borcundan ötürü kesildiği ifade edildi. Yetkililer, İstanbul Büyükşehir Belediyesinin (İBB) söz konusu duruma müdahale edeceğini belirtti.

İddialar üzerine Yavuz Sultan Camisine giden İLKHA muhabiri, yaptığı görüşme neticesinde bu sabah itibarıyla kesilen enerjinin tekrar geri verildiğini öğrendi.

Öte yandan konu ile ilgili dağıtım şirketi CK Enerji Boğaziçi Elektrik’ten açıklama geldi. CK Boğaziçi Elektrik tarafından yapılan açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

"Bazı basın mecralarında yer alan Yavuz Sultan Selim Camii’nin elektriğinin kesildiği yönündeki haberler üzerine açıklama gereği doğmuştur. Yavuz Sultan Camii’nde ibadetin yerine getirilmesini engelleyecek hiçbir kesinti yapılmamıştır. Camide aydınlatma ve ses sistemini besleyen sayaçta enerji bulunmaktadır. Yapılan inceleme sonrasında söz konusu caminin Ocak 2018'den bu yana son ödemesi gelen toplamda 6 adet ısıtma ve klimadan kaynaklı fatura bedelini ödemediği ve toplam bedelin 18 bin 170 TL’ye ulaştığı tespit edilmiştir. Ödenmeyen borçlar nedeniyle kesme ihbarı bırakılmış ve cami imamı ve yetkilisi ile temasa geçilmiştir ancak tarafımıza ödeme yapılmayacağı bilgisi verilmiştir. Nitekim daha sonra da ödeme yönünde hiçbir adım atılmamıştır. Tüm girişimlerin sonuçsuz kalması üzerine ödenmeyen borçlar nedeniyle camide ibadetin yerine getirilmesini engel teşkil etmeyen, sadece ısıtma-soğutma sağlayan sayacın enerjisi kesilmiştir. O tarihten bu yana da tarafımıza ödeme, borç yapılandırma gibi herhangi bir başvuru yapılmamıştır. Caminin sadece ısıtma-soğutmasını besleyen sayacın 14 Kasım 2018’de borcunun ödeneceği bilgisi verilmesi üzerine enerjisi tekrar verilmiştir." (Nizamettin Aşkın- İLKHA)

 

 

İlgili Haberler

Editörün Seçtikleri

Mobil Uygulamamızı İndirin

Öne Çıkan Haberler