HÜDA PAR yöneticilerine verilen cezaların onanmasına tepki gösteren Hak ve Özgürlükler Platformu Sözcüsü Feyzi Aydın, yeni Türkiye’nin eski yargıdan kurtulmadıkça geleceğe güvenle bakamayacağını söyledi.

FETÖ hâkimlerinin kumpaslar sonucunda mahkûm ettiği HÜDA PAR Genel Başkan Yardımcıları M. Bahattin Temel, Said Şahin ve Gazeteci Fikret Gültekin’in cezalarının Yargıtay tarafından onanmasına her kesimden gelen tepkiler büyüyerek sürüyor. Hukukçular, siyasiler, STK temsilcileri, kanaat önderleri ve halk verilen cezaların onanmasının eski yargının yeni Türkiye’de etkisini hâlâ güçlü bir şekilde sürdürdüğünü gösterdiğini belirttiler.

Mahkûmiyet kararına tepki gösteren Batman merkezli Hak ve Özgürlükler Platformu Sözcüsü Feyzi Aydın, yaptığı açıklamada, yeni Türkiye’nin eski yargıdan kurtulmadıkça geleceğe güvenle bakamayacağını söyledi.

Yeni Türkiye’de hâlâ eski yargının borusunun öttüğünü, kişiler değişse de 28 Şubat ve FETÖ yargısının mantığının aynen sürdüğüne vurgu yapan Aydın, HÜDA PAR yöneticilerine verilen cezanın barışa ve kardeşliğe büyük zarar vereceğini kaydetti.

"İktidar kirli elleri karar mekanizmalarından söküp atamadı"

Türkiye’de çok şeyin değiştiğini söyleyen Aydın, "Halkın seçtiği bir iktidar var bugün ülkenin başında. Halk, oylarıyla başa getirdiği iktidardan büyük beklentiler içinde. İnsan hak ve hürriyetleri, ekonomik kalkınma konusunda bazı iyileştirmeler oldu. Ama ne yazık ki beklentilerin çoğu karşılanmadı. Halkın seçtiği ve kendisinden ülkeyi normalleştirmesini istediği hükümet 16 yıldır iktidarda bulunmasına ve gün geçtikçe muktedir bir güç haline gelmesine rağmen kirli elleri karar mekanizmalarından söküp atamadı veya bile bile atmadı." dedi.

"Türkiye’de hâlâ darbe anayasası hâkim"

Yirmi birinci yüzyılda, büyük ülke olma hayalleri kuran Türkiye’de hâlâ darbe anayasasının hâkim olduğuna işaret eden Aydın, "Özgürlüklerin, hak ve adaletin garantisi olacak sivil bir anayasa için ciddi bir girişimde bulunulmadı daha. Halkın bu yöndeki talepleri yama tedbir ve yönetmeliklerle geçiştirilmeye çalışılıyor. Kurumların başında bulunan bürokratların çoğu 28 Şubat artığı kişiler, Kemalist zihniyetli, darbe yanlısı adamlar. Yargı, emniyet ve diğer birçok kurumun başında bulunan kişilerin elleriyle mağduriyetler, zulümler, hak ve adalete aykırı, hukuksuz uygulamalar sürdürülüyor. 28 Şubat ve FETÖ aklıyla, o dönemin hafızası ve yargılarıyla kararlar veriliyor." diye konuştu.

"Kendilerinden olmayanlara yönelik hukuksuzluklar karşısında kör ve sağır rolü oynuyorlar"

İktidarın kendi dışındaki tüm hukuksuzlukları görmezden geldiğini belirten Aydın, "İktidarda bulunanlar kendilerine, kendi partililerine yönelik hukuksuzlukların dışındaki hukuksuzluklara, mağduriyetlere, zulümlere tepkisiz kalıyorlar, olanları görmezden geliyorlar, suskun kalarak yapılan hukuksuzlukları bir tür onaylıyorlar. Kendileri söz konusu olunca dünyayı ayağa kaldıran, hukuksuz kararlar veren yargı mensuplarını doğduklarına pişman eden, hemen harekete geçen hükümet yetkilileri diğer parti mensuplarına, diğer kesimlere, kendilerinden olmayanlara yönelik hukuksuzluklar karşısında ise kör ve sağır rolü oynuyorlar." ifadelerini kullandı.

"Bu insanlar AK Parti mensubu olsaydılar yine bu vurdumduymazlık, bu ilgisizlik devam eder miydi?"

Aydın, konuşmasının devamında şunları söyledi: "Bugün binlerce aile yaşanan hukuksuzluklardan ötürü mağdur olmuş durumda. 28 Şubat ve FETÖ polisi ve yargısının kumpasları sonucunda zindanlara atılan yüzlerce dindar mahkûmun esareti hâlâ sürüyor. Bu insanlara yönelik zulüm sürüyor. Onları mahkûm eden polis ve hâkimler darbe teşebbüsünden, terör örgütü mensubu olmaktan suçlu bulunup hapse atılmalarına, mahkûm ettikleri insanların suçsuzluğu ortaya çıkmasına rağmen mağduriyetler ve zulüm sürüyor. Bu insanlar AK Parti mensubu olsaydılar yine bu vurdumduymazlık, bu ilgisizlik devam eder miydi?"

"Yargı kararlarıyla yeni zulümlerin oluşmasına zemin hazırlıyor"

Mağduriyetlere yeni mağduriyetlerin eklendiğine dikkat çeken Aydın, "İnsanlar basit bahanelerle güvenlik soruşturmalarına takılıp işlerinden oluyorlar. Hayalleri, umutları yıkılıyor. Hayatları karartılıyor. Mağduriyetlerin giderilmesi şöyle dursun, mevcut yargı verdiği hukuksuz ve siyasi kararlarla yeni mağduriyetlerin, zulümlerin oluşmasına zemin hazırlıyor." şeklinde konuştu.

"28 Şubat ve FETÖ yargısının mantığı aynen sürüyor"

Yeni Türkiye’de hâlâ eski yargının borusunun öttüğüne vurgu yapan Aydın, "Kişiler değişse de 28 Şubat ve FETÖ yargısının mantığı aynen sürüyor. Bunun son örneği HÜDA PAR yöneticilerine verilen cezanın onaylanmasıdır. FETÖCÜ hâkimlerin kumpaslar, iftiralar, yalancı şahitlerin kullanılması sonucu HÜDA PAR yöneticilerine verdikleri hukuksuz cezalar Yargıtay tarafından onaylandı. Bu da şunu göstermektedir ki FETÖCÜ zihniyet hâlâ yargıdaki hâkimiyetini sürdürüyor. Ya da daha korkuncu, hükümet yanlısı hâkim ve savcılarda aynı mantık ve zihniyet hâkim. FETÖ’den kalma karanlık, zulüm üreten yargı mantığı yeni Türkiye’ye yakışmıyor. Ülkenin geleceğini ipotek altına alan, barış ve birliğe hizmet etmeyen, Türkiye’yi zayıflatan, halk kesimleri arasında güvensizliğe, geniş kitlelerin hükümetten umudunu kesmesine yol açan bu zihniyet derhal değişmeli." açıklamasında bulundu.

"HÜDA PAR yöneticilerine verilen ceza barışa ve kardeşliğe zarar verecektir"

HÜDA PAR yöneticilerine verilen cezanın Türkiye’ye büyük zarar vereceğini aktaran Aydın, son olarak şu ifadeleri kullandı: "Bu cezalar, barışa ve kardeşliğe büyük zarar verecektir. Bu yanlıştan hemen dönülmelidir. Sadece bu son karar değil mağduriyetlere ve zulümlere yol açan tüm uygulamalar kaldırılmalı, mağduriyetlere yol açan hukuksuzluklar son bulmalıdır. Ve hemen ivedilikle sivil bir anayasa için kollar sıvanmalıdır. Türkiye’nin eski, karanlık günlerine geri dönmemesinin tek güvencesi sivil, özgürlükçü, adil bir anayasadır." (Mehmet Fatih Akgül-İLKHA)

İlgili Haberler

Editörün Seçtikleri

Mobil Uygulamamızı İndirin

Öne Çıkan Haberler