Yerel basına nefes aldıracak kararlar

Basın İlan Kurumu (BİK), maliyetler karşısında ayakta durmakta zorlanan yerel gazetelere nefes aldıracak bazı kararlar adı.

Türkiye genelindeki binlerce yerel gazete ile bu kurumlarda çalışan on binlerce gazeteci, her geçen artan maliyetler karşısında zor günler geçiriyordu. Konuyu gündeme taşıyan İLKHA’nın peş peşe yaptığı haberlerin ardından harekete geçen Basın İlan Kurumu (BİK), olağanüstü toplantı kararı almıştı. Basın İlan Kurumu (BİK) Genel Kurulu’nun 20 Eylül’de yapılan olağanüstü toplantısında, ekonomik sıkıntı çeken gazetelere nefes aldıracak kararlar alındı.

Gazetelerin yayınlarındaki zorunlu yüzölçümlerinde ve satış rakamlarında indirim yapan kararların yerel basına nefes aldırması amaçlanıyor.

BİK Genel Kurulunda alınan kararların ve değişikliklerin detayları şöyle:

Yüzölçümü düzenlemesi

-Alt vasıflı gazeteler için 0,75 metrekare olan asgari yüzölçümü 0,60 metrekareye düşürüldü.

-Vasıflı gazeteler için 1,12 metrekare olan asgari yüzölçümü 0,90 metrekareye düşürüldü.

-İstanbul, Ankara ve İzmir dışındaki Kurum Şubesi bulunan yerlerdeki gazeteler için 1,50 metrekare olan asgari yüzölçümü 1,12 metrekareye düşürüldü.

-İstanbul, Ankara ve İzmir’de yayınlanan gazeteler için 2,25 metrekare olan asgari yüzölçümü 1,50 metrekareye düşürüldü.

Normal gazete ebadı esas olmak üzere; İstanbul, Ankara ve İzmir’de 12 sayfa olan asgari yüzölçümü 8 sayfa, Kurum Şubesi bulunan diğer yerlerde ise 8 sayfa olan asgari yüzölçümü 6 sayfa olarak belirlendi.

Valilik görev alanı ile Kurum Şubesi bulunan illerdeki ilçe gazeteleri çeşitli ebat makinelerde basıldığı için, sayfa olarak değil yüzölçümü olarak ifade edildi. Alt-üst, sağ-sol kenar boşlukları 2,5 santimetreyi geçmemek üzere bir sayfanın en-boy çarpımının gazete sayfa sayısı ile çarpımı sonucu bulunacak metrekare, yayın yerlerine göre yukarıda verilen asgari yüzölçümünde olduğunda, Basın İlan Kurumu mevzuatı yerine getirilmiş olacak.

Satış düzenlemesi

Resmi ilan yayınıyla ilgili gazetelerin asgari fiili satış adetleri ise yüzde 20 oranında azaltıldı.

Buna göre; İstanbul’da yayınlanan gazeteler için 5.000 olan asgari fiili satış adedi 4.000 adete, Ankara ve İzmir’de yayınlanan gazeteler için 3.000 olan asgari fiili satış adedi 2.400 adete, Kurum Şubesi bulunan diğer illerdeki yayın yerlerinde 500 olan asgari fiili satış miktarı 400 adete, Valilik görev alanı ile Kurum Şubesi bulunan yerlerdeki ilçe gazetelerinden; Asgari fiili satış adedi 250 olan gazetelerin satış miktarı 200 adete, Asgari fiili satış adedi 100 olan gazetelerin satışlar miktarı ise 80 adet olarak belirlendi.

Asgari satış miktarlarındaki bayi ve abone satış oranları eski hali ile korundu.

Buna göre; 80 satış yapması gereken gazeteler en az 16 bayi (yüzde 20) ve 64 abone, 200 satış yapması gereken gazeteler en az 40 bayi (yüzde 20) ve 160 abone, 400 satış yapması gereken gazeteler en az 120 bayi (yüzde 30) ve 280 abone, 2.400 satış yapması gereken gazeteler en az 960 bayi (yüzde 40) ve 1.440 abone, 4.000 satış yapması gereken gazeteler de en az 2.000 bayi (yüzde 50) ve 2.000 abone satışı yapabilecek.

Ayrıca, yayın yeri dışında baskı yapabilmek için 2.25 metrekare yüzölçümü veya 1.000 adet satış gerekliliği, 1,5 metrekare veya 800 adet satış olarak düzenlendi.

Asgari fiili satışta gerçekleşen yüzde 20’lik azalma ile birlikte yüzölçümünde sağlanan yaklaşık yüzde 20 düşüşün, gazeteler üzerindeki kâğıt, kalıp, aydınger/film ve boya masraflarını bu oranlarda düşürmesi bekleniyor.

Basın İlan Genel Kurulunca alınan kararlar Resmi Gazete’de yayınından sonra yürürlüğe girecek. (İLKHA)

İlgili Haberler

Editörün Seçtikleri

Mobil Uygulamamızı İndirin

Öne Çıkan Haberler