Yetimler Vakfı Arakanlı Müslümanlara gıda yardımında bulundu

Yetimler Vakfı, Myanmar ordusu ve Budist çeteler tarafından soykırıma uğrayan Arakanlı Müslümanlara gıda yardımında bulundu.

Yetim Öksüz ve Kimsesiz Çocuklarla Yardımlaşma Dayanışma ve Eğitim Vakfı (Yetimler Vakfı), Myanmar ordusu ve Budist çeteler tarafından soykırıma uğrayan Arakanlı Müslümanlar için ‘Arakan için Acil Yardım Kampanyası’ kapsamında topladığı yardımları dağıtmak için Bangladeş’e ulaştırdı.

Myammar sınırında bulunan Cos’x Bazar şehrinde derme çatma çadırlarda kalan Arakanlı Müslümanlara vakıf, ilk etap yardımını dağıttı.

Vakıf; içerisinde yağ, tuz, patates, mercimek, pirinç gibi gıda malzemelerinin olduğu 500 gıda paketini dağıttı.

Yapmış oldukları yardım hakkında açıklamalarda bulunan Yetimler Vakfı Genel Başkanı Fikri Karavil, yardımlarının devam edeceğini belirtti.

Arakanlı Müslümanların ciddi sağlık sorularıyla karşı karşıya olduğunu ifade eden Yetimler Vakfı Genel Başkanı Karavil, yardım kampanyalarının 14 Aralık’a kadar devam edeceğini söyledi.

Arakanlı Müslümanlar için gereken yardımları yapmaya devam edeceklerini dile getiren Karavil, “Arakan ile ilgili başlatmış olduğumuz kampanyanın ilk yardımlarını Allah’ın izni ile dağıtmaya başlattık. Hayırseverlerin bağışlamış olduğu yardımları kamplarda yaşayan Arakanlı Müslümanların ihtiyaçlarına göre tasnif etmiş durumdayız. Şu anda Arakanlı mültecilerin acil ihtiyaçları; gıda, çadır, su kuyusu, sağlık taraması ve medresede okuyan öğrenciler için kırtasiye malzemesidir. Yetimler Vakfı olarak inşallah bu acil yardım ihtiyaçları doğrultusunda Arakanlı kardeşlerimize gereken yardımları ulaştıracağız.” dedi.

Başlatmış oldukları yardım kampanyasının 14 Aralık 2017 tarihine kadar devam ettiğine vurgu yapan Karavil, “Yardımlarımız Aralık ayının ortasına kadar devam edecektir. Arakanlı Müslümanların yaşadıkları mağduriyetleri gidermek için başlatmış olduğumuz kampanyaya destek olmak isteyen hayırseverler bizzat vakfımızın genel merkezine bağışlarını getirebilecekleri gibi Arakan için açmış olduğumuz banka hesap numaralarına da bağışlarını gönderebilirler. Bangladeş'te sağlık yetkililerinin açıklamalarına göre, bu ülkeye geçen Arakanlı Müslümanlardan 42 bin 541 çocuk ciddi sağlık sorunlarıyla karşı karşıyadır. Yetkililer, Bangladeş'teki derme çatma kamplarda kalan çocukların sağlığının yetersiz beslenme nedeniyle de tehdit altında olduğuna dikkati çekiyor. On binlerce Arakanlı Müslüman can güvenliği nedeniyle halen bölgeden uzaklaşmaya çalışıyor. Myanmar'dan kaçan siviller; dağlık bölgeler, Naf Nehri ya da deniz yoluyla Bangladeş'e geçiyor. 25 Ağustos'tan bu yana Bangladeş'e 600 binden fazla Arakanlı Müslüman ulaştı.” ifadelerini kullandı. (M. Hüseyin Temel – İLKHA)

İlgili Haberler

Editörün Seçtikleri

Mobil Uygulamamızı İndirin

Öne Çıkan Haberler