Müslüman Arakanlılar’ın maruz kaldığı vahşeti kınayan Mardinliler, herkesi Yetimler Vakfı’nın Arakanlı Müslümanlar için başlattığı yardım kampanyasına destek vermeye davet etti.

Yaklaşık 250 yıldır Myanmar'ın batısındaki Arakan (Rakhine) eyaletinde baskı ve şiddet altında yaşayan Rohingya Müslümanları, farklı tarihlerde defalarca katliama uğradı.

1942 yılında Müslüman kadınlara tecavüz edip mızraklayan Budist çeteler, 150 bin Arakanlı Müslüman’ı katletti. Benzer olaylar daha sonra defalarca tekrarlandı. Budistlerin saldırıları sonucu Haziran 2012’de yine binlerce Müslüman katledilmişti. 

Ekim 2016’da başlayan saldırılarda da binlerce Arankanlı Müslüman katledilmiş 100 binden fazla kişi yerlerinden edilmişti. Katliamdan kaçanlar ise Bangladeş’in Cox’s Bazar bölgesinde bulunan ve dünyanın en kötü şartlarını barındıran kampı olarak bilinen Kutupalong Kampı ve çevre bölgelerine yerleşmek zorunda kalmıştı.

Mardinliler, Arakanlılar’ın maruz kaldıkları zulüm nedeniyle, Yetimler Vakfı’nın (Yetim Öksüz ve Kimsesiz Çocuklarla Yardımlaşma Dayanışma ve Eğitim Vakfı) Arakanlı Müslümanlara yönelik düzenlediği yardım kampanyası hakkında İLKHA’ya konuştu.

"İslami ve insani yardım kampanyalarına destek verilmesi lazım"

Dünyanın her tarafından Müslümanlara zulmedildiğini aktaran Mehmet Faruk Bozdağ, özellikle Arakan’daki katliamı lanetlediğini belirtti.  

Bozdağ, "Her yerde Müslümanlar katlediliyor, ama Arakan’da daha fazla katlediliyor. Müslüman olduğumuz için vicdanen rahatsız oluyoruz, ancak elimizden bir şey gelmiyor. Suriye’nin, Irak’ın, Güneydoğu’nun hali ortada ve herkes acı çekiyor. İslam ülkeleri liderlerinin İslam için, Müslümanlar için ve barış için mücadele etmelerini istiyoruz. Avrupa’nın, İsrail’in oyunlarına gelmememiz lazım. Biz Müslümanlar birbirimizi tutmamız lazım. Cumhurbaşkanımız olsun, Irak olsun, Suudi Arabistan olsun tüm Müslüman ülkeler birlik olursa Müslümanların üzerindeki zulüm biter. Arakan’daki Müslümanlar yardıma daha çok muhtaçtırlar. Halkın yardım kampanyalarına destek vermesi lazım. Müslümanlar nerede zulüm görüyorsa onun yanında olmamız lazım. Tüm Müslümanları Arakan’daki kardeşlerimize yardım etmeye davet ediyoruz." diye çağrıda bulundu.

"Müslüman kardeşlerimiz katledildiğinde kimse sesini çıkarmıyor"

"Arakandaki kardeşlerimiz için sadece yardım ve dua edebiliyoruz." diyen esnaf Yusuf Erdoğan ise "Arakadan’daki vahşeti sosyal medyadan gördükten sonra o kadar etkilendim ki sosyal medya hesabımı kapattım. Bütün Müslümanlar maalesef şu an uyuyorlar. Yabancı ülkelerde bir şey olduğu zaman herkes ayaklanıyor, ama maalesef Müslüman kardeşlerimiz katledildiğinde kimse sesini çıkarmıyor. Herkes sus pus oluyor." ifadelerini kullandı.

Erdoğan, "Sadece Yetimler Vakfı değil, herkesin bu konuda duyarlı olması ve Müslüman kardeşlerine yardımcı olması lazım. Ayrıca, Yetimler Vakfına böyle bir kampanya başlattıkları için özellikle kendilerine çok teşekkür ediyoruz. Herkesi de bu kampanya ya davet ediyorum." diye konuştu.

"Yardım konusunda herkesin duyarlı olması lazım"

Abdurrahman Ebu Şeyh Hasan da şunları söyledi: "Hakiki Müslüman, kardeşlerinden haberdardır, ama küfür taraftarı Müslümanlar kardeşlerinden haberdar olmaz. Allah-u Teâlâ Kur’an-ı Kerim’de ‘Tüm Müslümanlar kardeştir’ diye buyuruyor. Ama maalesef bugün o kardeşlik kalmamış. Kardeş kardeşi öldürüyor, bu İslam’da yoktur. Kâfirler Arakan’daki kardeşlerimizi katlediyor ama Müslümanlar sesini çıkarmıyor, tepki vermiyor. Yardım kampanyası başlatılmadan önce millet haberdar olursa daha iyi olur. Arakan’daki kardeşlerimize yardım konusunda herkesin duyarlı olması, yardım etmesi gerekir. Fakat maalesef zenginlerimiz Ankara’da trilyonları harcıyorlar, ama Arakan’daki kardeşlerimize yardım etmiyorlar." (M. Salih Keskin, Mehmet Aslan – İLKHA)

İlgili Haberler

Editörün Seçtikleri

Mobil Uygulamamızı İndirin

Öne Çıkan Haberler