“Zarar gören narenciyelerin hasar tespiti yapılmalı”

Adana’da don olaylarından bahçesi zarar gören narenciye üreticilerinin acilen hasar tespiti yaptırması gerektiği bildirildi.

Adana'da hafta başında etkili olan poyrazla birlikte hava sıcaklığının eksi 7 dereceye kadar düşmesi narenciye bahçelerinde meyvenin yanı sıra ağaçlara da büyük zarar verdi.

Dondan etkilenen ağaçlarda, ilkbaharda çiçeklenme oranında ve meyve tutumunda büyük düşüşler görüleceğine dikkat çeken Adana Çiftçiler Birliği Yönetim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Bülent özekici, "Banka kredi ve vergi borcu olan narenciye üreticilerimizin daha da sıkıntı yaşamaması için İlçe Tarım Müdürlüklerine başvurarak, zarar tespit raporlarını almaları gerekiyor." diyerek uyardı.

Türkiye'nin 3 buçuk milyon ton olan yıllık narenciye rekoltesinin yüzde 25'inin yetiştiği Çukurova'da 3 gün süreyle etkili olan poyraz ile hava sıcaklığının gece eksi 7 dereceye kadar düşmesi portakal, mandalina, limon ve greyfurt bahçelerinde büyük zarara yol açtı. Yaşanan don olayı, narenciye bahçelerinde kalan meyvelerle birlikte ağaçların yaprakları ve dallarını da vurdu.

"Üreticiler acilen hasar tespiti yaptırmalı"

Don olaylarında oluşan zararlarla ilgili uyaran Adana Çiftçiler Birliği Yönetim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Bülent özekici, bahçe sahiplerinin ilçe tarım müdürlüklerine dilekçeyle başvurarak, bahçelerinde hasar tespit raporları almalarını istedi. Rusya krizi ve komşu ülkelerdeki iç sıkıntılar nedeniyle zaten zor günler yaşayan Çukurova çiftçisinin yaşanılan bu don olayıyla önümüzdeki yılda da büyük sıkıntılar yaşayacağına işaret eden özekici, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'nın bu konuda bilgi sahibi olduğunu vurguladı.

"Dondan dolayı önümüzdeki sezonda narenciye üretiminde sert düşüşler bekleniyor"

Dondan dolayı önümüzdeki sezonda narenciye üretiminde sert düşüşler görüleceğini ifade eden özekici, "Don nedeniyle yaprakları dökülen narenciye ağaçları, ilkbaharda öncelikle bu zararı onarmaya çalışacak. Ağaçlar yapraklarını yeniden kazanırken, çiçeklenme dönemi geçmiş olacak. Bu nedenle çiçeklenme ve dolayısıyla meyve tutumu oranında büyük düşüş bekliyoruz." dedi.

Narenciye üreticilerinin alacakları hasar tespit raporlarının banka ve vergi borcu ödemelerinde gerekli olduğunu dile getiren özekici, "Hasar tespit raporu almayan narenciye üreticileri, banka kredilerinin yeniden yapılandırılması ve vergi borçlarının ertelenmesine ilişkin konularda sıkıntı yaşayacaktır. Bu nedenle daha fazla mağduriyet yaşamamaları için bu raporları almalarını öneriyoruz." şeklinde uyardı.

"Don kırıcı pervaneler havayı 3 derece ısıtıyor"

Don olayının zararını hafifletmek için narenciye bahçelerinde özel yağmurlama başlıkları ya da don kırıcı rüzgar pervanelerinin yaygınlaşmasının büyük yarar sağlayacağını vurgulayan özekici, üreticilerin tesis ve kullanım kolaylığı nedeniyle tercih ettikleri rüzgar pervanesinin bir tanesinin 40-60 dekar alanda etkili olduğunu ve 2-3 dereceye kadar ısı artışı sağladığını aktardı. özekici, tanesi 43-45 bin dolar olan bu makinelerdeki yüzde 18'lik KDV'nin, gübre ve yemde olduğu gibi kaldırılmasının çiftçilerin maliyetini düşüreceğini ve yatırımı kolaylaştıracağını belirtti. (İLKHA)

İlgili Haberler

Editörün Seçtikleri

Öne Çıkan Haberler