Zeytin Dalı Harekâtı'na yönelik dış tepkiler

Zeytin Dalı Harekâtı'na tepki gösteren bazı devletler, Harekâtı, BM Genel Kuruluna taşımayı gündemlerine aldılar.

Türkiye'nin, 20 Ocak 2018 tarihinde PYD/YPG'ye yönelik olarak başlattığı Zeytin Dalı Harekâtı devam ediyor. Duruma tepki gösteren bazı devletler, Harekâtın sonlandırılması için konuyu BM Genel Kurulunda gündemlerine aldılar.

Harekâta tepki gösteren Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) Dışişlerinden Sorumlu Devlet Bakanı Enver Karkaş, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada Afrin operasyonunu Arapların güvenliği için tehdit olarak gördüklerini belirtti.

RUSYA

Harekâtı değerlendiren Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, ABD'nin Suriye'deki tavrının Türkiye'yi "çıldırttığını" belirterek,  "Birçok siyaset uzmanı niçin endişe ettiğimizi soruyor ve şöyle diyor: Bırakın ABD, İran ya da Türkiye'yi çılgına döndüren tek taraflı eylemleri yaptığı Suriye gibi ülkelerde anlaşma yetersizliğini, dış ilişkilerdeki yıkıcı rolünü ispatlayadursun." dedi.

Harekâtı endişeyle izlendiğini ve acilen durdurulması gerektiğini belirten Rusya Federasyon Konseyi Savunma ve Güvenlik Komitesi Başkan Yardımcısı Frants Klintseviç, aksi durumda operasyonun durdurulması için konuyu BM’ye taşıyacaklarını ifade etti.

Frants Klintseviç yaptığı açıklamada, “Türkiye'nin başlattığı ‘Zeytin Dalı Harekâtı' ile ilgili olarak operasyonun Suriye topraklarında bir silahlı çatışmanın meydana gelmesi olasılığı karşısında BM'de Türkiye’nin Afrin’de başlattığı operasyonu sonlandırmasını talep edeceğiz.” dedi.

İRAN

TSK'nın başlattığı Zeytin Dalı Harekâtı'na bir tepki de İran Dışişleri Bakanlığından geldi.  Afrin operasyonu için "Teröre destek veriyor." denilen açıklamada, operasyona derhal son verilmesi çağrısında bulunuldu.

Konu ile ilgili olarak açıklama yapan İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Behram Kasımi, operasyonun bölgedeki "terör faaliyetlerini" artırabileceğini iddia ederek, bu operayonun "terörü durdurmak" bir yana  "bölgedeki teröristlerin elini güçlendirebileceğini" ileri sürdü ve operayonu durdurma çağrısı yaptı.

SURİYE

Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esed’de Zeytin Dalı Harekâtı ile ilgili yaptığı değerlendirmede, operasyonun "Ankara'nın teröristleri destekleme politikasına dayandığını" iddia etti.

FRANSA

BM Güvenlik Konseyini (BMGK), Afrin için acil toplantıya çağıran Fransa Dışişleri Bakanı Jean-Yves Le Drian sosyal medya hesabı üzerinden yaptığı paylaşımda, operasyona son verilmesi ve bölgeye insani yardım ulaşımının sağlanması gerektiğini söyledi.

NATO

Konu ile ilgili olarak bir açıklama yapan NATO, Türkiye’nin istikrarsız bir bölgede bulunduğuna ve terörden belirgin şekilde acı çektiğine dikkat çekerek, kendini savunma hakkı ön plana çıkarılırken orantılı ve ölçülü hareket edilmesi gerektiğine dikkat çekti.

ABD

ABD Merkez Kuvvetler (CENTCOM) Komutanı Joseph Votel de operasyon ile ilgili olarak yaptığı açıklamada, Harekâtın, IŞİD’e karşı mücadele çabalarını dağıtabileceğini ileri sürerek, hızlı bir çözüm bulunması ve düşmanlıklara son verme çağrısında bulundu.

Pentagon adına açıklama yapan Sözcü Binbaşı Adrian Rankine-Galloway ise Türkiye'nin PKK ile güvenlik kaygılarını anladıklarını söyleyerek, “Afrin'deki gelişmelere müdahil olmamız söz konusu değil.” şeklinde belirtti.

MISIR

Türkiye’nin Afrin’e düzenlediği operasyonu değerlendiren Mısır Dışişleri Bakanlığı konu ile ilgili olarak bir bildiri yayımladı.

Bildiride operasyon, Suriye'de siyasi çözüme yönelik çabaların baltalanması ve mevcut siyasi kararların ihlali olarak değerlendirildi.

Türkiye’nin Afrin’e düzenlediği operasyonu kınayan Mısır Dışişleri Bakanlığı, Türkiye tarafından düzenlenen operasyonu "Suriye’nin egemenliğine karşı bir saldırı" olarak nitelendirdi.

Barzani'den Afrin açıklaması

TSK'nın Afrin'e yönelik operasyonunu değerlendiren Mesut Barzani, savaş ve şiddetin sorunları çözemeyeceğini, aksine sorunları daha da büyüteceğini söyledi.

Barzani, "Savaş ve şiddetle sorunlar daha da derinleşip büyüyecektir. Afrin'e yönelik saldırıların en kısa sürede bitmesini ümit ediyoruz." dedi. (İLKHA)

İlgili Haberler

Editörün Seçtikleri

Öne Çıkan Haberler