Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), Kongo Demokratik Cumhuriyeti'nde (DRC) Ebola salgını nedeniyle küresel acil durum ilan edildiğini duyurdu.

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Acil Durum Komitesi, Ebola salgının Kongo Demokratik Cumhuriyeti'nde (DRC) yaklaşık 2 milyon insanın yaşadığı Goma kentine sıçraması sonrası Cenevre'de toplandı. DSÖ, Ebola salgını nedeniyle küresel acil durum ilan edildiğini duyurdu.

DSÖ Genel Müdürü Dr. Tedros Adhanom Ghebreyesus, Ebola virüsü hastalığının (EVD) Kongo Demokratik Cumhuriyeti'nde (DRC) Uluslararası Endişe Halk Sağlığı Acil Durumunda (PHEIC) olduğunu ilan etti.

"Dünyanın çabalarımızı fark etmesi ve çabalarımızın ikiye katlanması zamanı geldi. Bu salgını sona erdirmek ve daha iyi bir sağlık sistemi oluşturmak için DRC ile dayanışma içinde birlikte çalışmamız gerekiyor." diyen Dr. Tedros Adhanom, "En zor koşullar altında neredeyse bir yıl boyunca olağanüstü çalışmalar yapıldı." şeklinde konuştu.

Komite, neredeyse iki milyon kişilik bir şehir olan Goma'daki ilk vaka ve DRC ve dünyanın geri kalanı dahil olmak üzere, salgındaki son gelişmelerden bahsetti.

Bu, 1 Ağustos 2018'de salgın ilan edildiğinden bu yana Acil Durum Komitesi'nin dördüncü toplantısı oldu. (İLKHA)

YASAL UYARI: Yayınlanan yazılı haber, fotoğraf ve videonun tüm hakları İlke Haber Ajansı Basın Yayın San. Tic. A.Ş.'ye aittir. Hiçbir surette haber, fotoğraf ve videonun tamamı veya bir kısmı yazılı sözleşme yapılmadan veya abone olmadan kullanılamaz.

İlgili Haberler

Bizi Takip Edin

Editörün Seçtikleri

Mobil Uygulamamızı İndirin

Öne Çıkan Haberler