https://ilkha.com/files/news/thumb/Dışişlerinden ABD'nin F-35 kararına tepki

Dışişleri Bakanlığı, ABD'nin Türkiye'yi F-35 programından çıkarması hakkında, "Bu tek taraflı adım müttefiklik ruhuyla bağdaşmadığı gibi hiçbir meşru gerekçeye de dayanmamaktadır." açıklamasında bulundu.

Dışişleri Bakanlığı, ABD'nin Türkiye'yi F-35 programından çıkarması hakkında açıklamada bulundu.

Açıklamada, "Beyaz Saray ve ABD Savunma Bakanlığı bugün (17 Temmuz), S-400 hava savunma sistemini tedarikimizden dolayı ülkemizin F-35 programından çıkarılacağını açıklamıştır. Bu tek taraflı adım müttefiklik ruhuyla bağdaşmadığı gibi hiçbir meşru gerekçeye de dayanmamaktadır." denildi.

"S-400 sisteminin F-35'leri zaafa uğratacağı iddiası geçersizdir"

"F-35 programının ana ortaklarından olan Türkiye'nin programın dışında bırakılması adil olmadığı gibi, S-400 sisteminin F-35'leri zaafa uğratacağı iddiası da geçersizdir." ifadelerine yer verilen açıklama, şöyle devam etti:

Bu konuda NATO'nun da katılacağı bir çalışma grubu kurulması teklifimizin karşılıksız bırakılması ABD tarafındaki önyargının ve meseleyi iyi niyetle kendi boyutları içinde çözme iradesinin eksikliğinin en bariz göstergesidir. ABD Türkiye'nin dostluğuna verdiği önemi sadece söylemle değil, eylemle ve özellikle de terör örgütleri DEAŞ, PKK/PYD/YPG ve FETÖ ile mücadelede göstermelidir.

"ABD'yi ilişkilerimizde onarılmaz yaralar açacak bu hatadan geri dönmeye davet diyoruz"

Açıklamada, son olarak "Sayın Cumhurbaşkanımız ile Başkan Trump arasında Osaka'da gerçekleştirilen G-20 Zirvesi sırasında yapılan görüşmede ortaya konan anlayışa her düzeyde sadık kalınması bu bakımdan büyük önem taşımaktadır. ABD'yi stratejik ilişkilerimizde onarılmaz yaralar açacak bu hatadan geri dönmeye davet diyoruz." denildi. (İLKHA)

İlgili Haberler

Editörün Seçtikleri

Mobil Uygulamamızı İndirin

Öne Çıkan Haberler