Türkiye’nin en büyük 2'nci içmesuyu projesinde isale hattı test ediliyor

Tarım ve Orman Bakanlığı Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğü tarafından inşa edilen ve Türkiye'nin en büyük 2'nci içme suyu projesi olan Düzbağ Projesi kapsamında tamamlanan isale hattına test amaçlı su verildi.

Tarım ve Orman Bakanlığından yapılan açıklamada, Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğü tarafından inşa edilen ve Türkiye'nin en büyük 2. içme suyu projesi olan Düzbağ Projesi kapsamında tamamlanan isale hattına test amaçlı su verildiği belirtildi.

Açıklamada, testlerin tamamlanarak şehre suyun verilmesi ile Gaziantep'te içme suyu temin maliyetlerinin yaklaşık yüzde 75 oranında düşeceği belirtildi.

Açıklamada, "Düzbağ projesi ile Göksu nehrinden alınacak yıllık 96,60 milyon metreküp su Gaziantep'e iletilecek. Proje kapsamında regülatör, terfi merkezi, isale hattı, iletim hattı, dağıtım hattı ve tünel imalatları bulunuyor." denildi.

İsale hattına su verilerek test ediliyor

Açıklamada şunlar kaydedildi: "2017 yılında başlayan inşaat çalışmaları çerçevesinde 81.581 metrelik isale hattının tamamı bitirilerek, hatta su verildi ve test çalışmalarına başlandı. Ayrıca proje kapsamında 13 bin 974 metre iletim hattı, 632 metre terfi hattı, 2 bin 659 metre dağıtım hattı, 400 metre Mizmilli deplasesi ve 12 bin 78 metre Kartalkaya terfi yenilemesi olmak üzere toplam 111 bin 324 metrelik boru hattı döşendi."

Konu hakkında açıklama yapan Tarım ve Orman Bakanı Dr. Bekir Pakdemirli ise Düzbağ projesinin Gaziantep'in çılgın projesi olduğunun altını çizdi.

Pakdemirli, "Suriyeli misafirlerimizin de yoğun bir şekilde bulunduğu bu ilimizde içme suyu anlamında sıkıntıya son vermek maksadıyla bu projeyi geliştirdik. Şu an isale hattında test çalışmaları sürüyor. Testlerin tamamlanmasından sonra Gaziantep'e kaynak suyu kalitesinde içme, kullanma ve endüstriyel su verilecek." dedi.

Suyun maliyeti yüzde 75 düşecek

Düzbağ Projesi'nde içme suyunun ilk aşamada Göksu çayından regülatör vasıtasıyla alınacağını söyleyen Bakan Pakdemirli, "Bu aşamada Gaziantep suya yüzde 75 mertebesinde daha uygun maliyetle kavuşacak. Düzbağ Barajının bitmesiyle de şehre verilen su yılda 173,60 milyon metreküpe yükselecek ve tamamen cazibeyle yani herhangi bir enerjiye ihtiyaç olmadan Gaziantepli vatandaşlarımız bu suya kavuşmuş olacak." değerlendirmesinde bulundu.

Projeye 1,2 milyar lira harcandı

Gaziantep Düzbağ İçmesuyu İsale Hattı Projesi inşaatında genel iş ilerlemesinin yüzde 90 seviyesinde olduğunu belirten Pakdemirli, bugüne kadar proje kapsamında 1,2 Milyar TL harcama yapıldığını da sözlerine ekledi. (İLKHA)

İlgili Haberler

Editörün Seçtikleri

Mobil Uygulamamızı İndirin

Öne Çıkan Haberler