SGK’dan GSS uyarısı

Batman Sosyal Güvenlik İl Müdürlüğünden Genel Sağlık Sigortası (GSS) Prim borcu olanlara önemli uyarılar yapıldı.

Batman Sosyal Güvenlik İl Müdürü Alaettin ökten, Genel Sağlık Sigortası (GSS) Prim borcu olanları uyardı ve gelir testine girmediği için borç yüküyle karşılaşanların 31 Mart tarihine kadar Gelir Testi Tespiti için Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına 30 Nisan tarihine kadar da SGK'ya başvurmaları gerektiğini belirtti.

Gelir testi yaptırmayan kişilere 2012'den bugüne kadar aylık 288 lira prim borcu yansıtıldığını belirten ökten, bu kişiler için verilen 6 aylık sürenin Mart ayının sonunda sona ereceğini söyledi.

ökten, "Gelir seviyelerinin tespit edilebilmeleri için tanınan sürelerde gelir testini yaptırmayanlara en yüksek prim tutarı üzerinden borç çıkartıldı. 2012 Yılından beri yükümlülüğü yerine getirmeyen kişilerin biriken borcu çok yüksek rakamlara ulaşmıştır. Üstelik bu kişiler sağlık hizmetlerinden de yararlanmıyorlar. Milyonlarca Genel Sağlık Sigortası (GSS) borçlusunun torba yasa ile getirilen imkândan yararlanması için süre azalıyor. Gelir testine girmediği için yüklü borçla karşılaşanlar ay sonuna kadar başvuruda bulunmalı. Yapılacak gelir testi sonucuna göre borçlar yeniden güncellenecektir." uyarısında bulundu.

Gelir testi yaptırmamış olanların bir kısmına tebligat yapıldığını ve dolayısıyla borcu olanların borçlu olduklarını bildiklerini belirten ökten, borçlulardan diğer kısmına ise henüz tebligat yapılmadığının da altını çizdi.

ökten, "Yükümlü olanların tebligat yapılmasını beklemeden gelir testi için başvurmaları gerekiyor. Yapılandırma için talepte bulunanlar gelir düzeyine göre test sonucunda aile içinde kişi başına düşen gelir 400 TL'nin altında olanlar prim borçlarının tamamı silinecek ve bundan sonra da primlerini devlet ödeyecek olup sağlıktan da yararlanmaya başlayacaklar. Eğer gelir bu rakamın üzerindeyse, gelir oranında belirlenecek prim geçmişe yönelik olarak yeniden hesaplanacak olup ve böylece geliri asgari ücretin 2 katından fazla olanların resen açılan kayıtları çıkan gelir testine göre borçları yeniden yapılandırılacak." diye konuştu. (İLKHA)

İlgili Haberler

Editörün Seçtikleri

Mobil Uygulamamızı İndirin

Öne Çıkan Haberler