​Vatandaşlardan doğalgaza yapılan zamma tepki

​Doğalgaza yapılan yaklaşık yüzde 15 oranındaki zamma tepki gösteren Siirtli vatandaşlar, dövizdeki indirime rağmen yapılan zamlara anlam veremediklerini söylediler.

Doğalgaza yapılan yüzde 14.97 oranındaki zamma tepki gösteren Siirtli vatandaşlar, sözde faiz indirimi ve dövizdeki düşüşe rağmen yapılan zamma anlam veremediklerini belirttiler. Bazı vatandaşlar da "doğalgaza yapılan zam yeterli değil aslında yüzde yüz olması gerekirdi" şeklinde ironi yaparak tepki gösterdiler.

23 Haziran yerel seçimlerinin ardından elektrik, çay, şeker ve yakıt başta olmak üzere pek çok şeye zam gelmişti. Dün itibariyle de konut ve sanayideki doğalgaz ücretlerine zam yapıldı. Bugün ise Boru Hatları İle Petrol Taşıma Anonim Şirketi (BOTAŞ), konutlarda kullanılan doğal gaz fiyatını yüzde 14.97 oranında artırdı. Böylece bin metreküp gazın fiyatı 500 TL’den 650 TL’ye yükselmiş oldu.

Kış öncesi yapılan zamlar, vatandaşın da tepkisini çekti. Bazı vatandaşlar ironi yaparak tepkisini dile getirirken bazı vatandaşlarda faiz indirimi ve doların da düşüşünün ardından bu zamların yapılmasına bir anlam veremedi.

Yapılan zamma ironili tepki

Doğalgaza yapılan zamma ironi yaparak tepki gösteren esnaflardan Ekrem Gündüz, tepkisini şu ifadelerle dile getirdi:

"Ben bu yapılan zammı az buluyorum. Yüzde 50, yüzde yüz hatta yüzde 300 zam yapılmalıydı. Biz nasıl olsa öderiz. Kimse de şikâyet etmez. Paramız çok Allah’a şükürler olsun. Yıllardır ödüyoruz yine de ödeyeceğiz. Nasılsa eve ekmek götürmüyoruz, kazandığımızı onlara ödeyeceğiz. Bu yıl da kazandığımızı onlara vereceğiz. Sadece doğalgaza değil her şeye zam geliyor alışmışız artık zamları takip etmiyoruz. Ne gelse ödüyor ve normal karşılıyoruz."  

Son olarak milletvekillerinin çok cüzi bir yemek ücreti ödemelerine rağmen yüzde 10 gibi bir indirim yapılmasına da ironi yapan Gündüz, şunları söyledi:

Geçenlerde milletvekillerinin yemek ücretlerine yüzde 10 zam yapıldı. Çok üzüldük. Şimdi bu vekiller evlerine nasıl ekmek götürecekler. Yazık değil mi çocuklarına? Milletvekillerinin yemek ücretlerine iyi bir indirim yapmaları gerekiyor. Yâda biz onların yerine öderiz. Çünkü bizler çok güzel geçiniyoruz ve hiçbir sıkıntımız yok. Kazandığımızı da fazladan ödüyoruz, alışmışız ve ödemeye de devam edeceğiz ta iş yerini kapatıncaya kadar.

"Hükümet bu yanlışından geri dönmesi gerekiyor"

Asgari ücretle geçinen vatandaşların bu zamlar karşında çaresiz kaldıklarını belirten vatandaşlardan Murat Ölmez, kendisinin esnaf olduğunu ve uzun zamandır iş yapamadığı için büyük sıkıntı yaşadığını söyledi.

Uzun zamandır iş yapamadığını ve 5 çocuk okuttuğuna söyleyen Ölmez, “Hükümet bu yanlışından dönmesi gerekiyor. Her iki ayda bir elektrik, su ve doğalgaza zam yapılıyor esnaf kan ağlıyor. Bir esnafları gezin göreceksiniz hepsi işsizlikten oturuyor. Ben kendim de esnafım ve iş yapamıyorum neden? Çünkü her şeye zam yapılıyor. Rabbimizden hayırlı bir kapı açmasını diliyorum. Devlet hepimizin devleti ama burada hükümetin yaptığı bu yanlışı kınıyorum. 5 çocuklu bir aileyiz ve asgari ücret neyimize yetecek? 800 TL kira ödüyoruz, 200 TL elektrik geliyor, şimdi de doğalgaza yapılan zamdan sonra aldığımız ücret neyimize yetecek 5 çocuk okutuyoruz.” diye konuştu.

"Seçimden önce yüzde 10 indirim seçimden sonra yüzde 15 zam"

Doların son 3 ayının en düşük seviyesine inmesine ve faizlerin düşmesine rağmen yapılan zamlara bir anlam veremediğini dile getiren vatandaşlardan Muzaffer Günbat, vatandaşların yapılan zamlara alıştığını kaydetti.

Günbat, "Milleti yapılan zamlara alıştırdılar ve bu zamların neden kaynaklandığını kimse bilmiyor. Dolar düşüyor, faiz düşüyor, petrol ürünleri düşüyor ama doğalgaz fiyatları yükseliyor. Vatandaşı koyun yaptılar ayıp denen bir şey var. İnsanın ağzından bir söz çıktığı zaman o sözü yerine getirmesi gerekiyor. Seçimden önce doğalgaz fiyatını yüzde 10 aşağı çekeceğiz diye vaatte bulunmuşlardı fakat seçim bittikten sonra yüzde 15 zam yaptılar. Söylenecek laf kalmadı. Ne yapmaya çalıştıklarını kimse bilmiyor." Şeklinde yapılan zamlara tepki gösterdi. (Murat Orhan - İLKHA)  

İlgili Haberler

Editörün Seçtikleri

Mobil Uygulamamızı İndirin

Öne Çıkan Haberler