Bir dikiş makinesiyle Arap ülkelerine uzanan başarı hikayesi

Şırnak'ın Cizre ilçesinde Salime Başar'ın bir dikiş makinesiyle Arap ülkelerine uzanan azim ve başarısı takdir topluyor.

Şırnak'ın Cizre ilçesinde bir dikiş makinesiyle hobi olarak elbise dikimine başlayan Salime Başar, KOSGEB'ten aldığı destekle kurduğu atölyede özel olarak ürettiği elbiseleri, yurtiçi ve yurtdışında yoğun ilgi görüyor.

2015 yılında başlayan başarı hikayesini anlatan Salime Başar, Halk Eğitim Merkezinde dikiş nakış kursunda gördüğü eğitimin ardından hobi olarak evinde çocuk elbise üretimine başladı. 4 yıl önce evinin küçük bir odasını adeta mini bir atölyeye çeviren Başar, bir dikiş makinesiyle ürettiği modellerini sosyal medya üzerinden satmaya başladı. Gün geçtikçe ürettiği modelleri ilgi gören Başar, eşinin manevi desteğiyle bir atölye açmak için KOSGEB'e başvurdu.

KOSGEB'ten aldığı destekle bir ay önce kurduğu atölyede ürettiği çocuk elbise modellerine Arap ülkelerinden yoğun gösterildiğini belirten Başar, düzenli olarak Filistin'de bulunan 2 mağazada satış yapmaya başladığını söyledi.

Tek kişi ve bir dikiş makinesiyle çıktığı yolda 8 çalışan ve bir atölye ile başarı merdivenine tırmandığını belirten Başar, hedefinin yurtiçi ve yurtdışında büyük atölyeler kurarak çok sevdiği işine devam etmek olduğunu aktardı. Atölyesiyle 8 aileye ekmek kapısı olan Başar, işinin büyümesiyle istihdamı artıracağını dile getirdi.

İlçe Kaymakamı Faik Arıcan, KOSGEB İl Müdürü Abdullah Yurten'le beraber Salime Başar'ın atölyesini ziyaret etti. Başarı, azminden dolayı bölgeye örnek olduğunu ifade eden Kaymakam Arıcan, ilçe ve ülke ekonomisine katkı sunan Başar'ı tebrik ederek desteklerini iletti. KOSGEP İl Müdürü Yurten ise bu tür başarı sağlayacak, işinin başında olacak ve mevzuatlar doğrultusunda yeni işyeri açacak olan girişimcilerin yanında olacaklarını dile getirdi.

Çalışan Asime Durgut, Başar'la güzel bir ortamda eğlenerek ürettim yaptıklarını ve aile gelirine katkıda bulunduğunu söyledi.

Leyla İlçi ise Başar'ın, başarı hikayesini örnek aldığını ve imkanlar el verdiği zaman bir atölye kurmak istediğini belirtti. (Ahmet Uçar - İLKHA)

İlgili Haberler

Editörün Seçtikleri

Mobil Uygulamamızı İndirin

Öne Çıkan Haberler