Kümes hayvancılığı üretimi azaldı

Kümes hayvancılığı üretimi haziran ayı verilerine göre, bir önceki ayla karşılaştırıldığında tavuk yumurtası üretimi yüzde 7,9, tavuk eti üretimi yüzde 12,8 ve hindi eti üretimi yüzde 14,8 azaldı.

TÜİK, kümes hayvancılığı Haziran 2019 verilerini açıkladı. Buna göre; tavuk yumurtası üretimi 1,5 milyar adet olarak gerçekleşti.

 Tavuk yumurtası üretimi Haziran ayında bir önceki aya göre yüzde 7,9, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 1,3 azaldı.

Kesilen tavuk sayısı 96 milyon, kesilen hindi sayısı ise 395 bin adet oldu

Kesilen tavuk sayısı Haziran ayında bir önceki aya göre yüzde 11,7, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 6,3 azaldı. Haziran ayında kesilen hindi sayısı ise bir önceki aya göre yüzde 13,7, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 30,9 azaldı.

Tavuk eti üretimi 168 bin 522 ton, hindi eti üretimi ise 3 bin 968 ton olarak gerçekleşti

Tavuk eti üretimi Haziran ayında bir önceki aya göre yüzde 12,8, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 5,6 azaldı. Haziran ayında hindi eti üretimi ise bir önceki aya göre yüzde 14,8, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 36 azaldı.

Mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış seriye göre tavuk eti üretimi bir önceki aya göre yüzde 1,2 arttı. Takvim etkisinden arındırılmış seriye göre ise tavuk eti üretimi bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 2,1 arttı. (İLKHA)

İlgili Haberler

Editörün Seçtikleri

Mobil Uygulamamızı İndirin

Öne Çıkan Haberler