BM: Yemen'de sivillere yönelik şiddet şok edici

Yemen OCHA Koordinatörü Lise Grande, Yemen'de sivillere yönelik uygulanan şiddetin şok edici ve bunun kesinlikle kabul edilemez olduğunu vurguladı.

Hacce vilayetinin Mustaba semtinde Suudi öncülüğündeki koalisyon tarafından 11 Ağustos'ta saldırı düzenlenmiş, saldırıda 6'sı çocuk 12 sivil hayatını kaybetmiş, 16 kişi de yaralanmıştı.

Yemen'deki bu son saldırıyla birlikte yaşanan insanlık dışı drama dikkat çeken Yemen İnsani Koordinatörü Lise Grande, “Çatışmanın sivillere karşı yarattığı şiddet şok edici ve kesinlikle kabul edilemez” dedi.

Yemen'de her gün insan ölümlerinin yaşandığını belirten Grande, bu trajedinin durdurulması için gruplara çağrıda bulunarak halkın bu acıları çekmesi için bir gerekçenin olmadığını söyledi.

Uzmanlar, Yemen'de 230 binden fazla kişinin, yiyecek ve sağlık hizmetlerinin eksikliği de dahil olmak üzere doğrudan veya dolaylı sebeplerden kaynaklanan çatışmalar sonucu öldüğünü tahmin ediyor.

Son altı ayda 25 bin insanın öldüğü Yemen'de toplam nüfusun yaklaşık yüzde 80'i, yani 24,1 milyon insan bir tür insani yardım ve güvenliğe ihtiyaç duyuyor. (İLKHA)

İlgili Haberler

Editörün Seçtikleri

Mobil Uygulamamızı İndirin

Öne Çıkan Haberler